TERAPIE TĚHOTENSTVÍM

Proč terapie? Protože až v těhotenství jsem si začala klást otázky, jejichž zodpovězením jsem osvobodila svůj postoj k mnoha věcem. Ego šlo stranou. Těhotenství beru jako úžasný odrazový můstek k sebepoznání, které začíná pokorou.

Holisticky pojatá jóga soustředěná na devět měsíců v životě ženy mi ukázala cestu osobního rozvoje, která po porodu pokračovala neustále nastavovanými zrcadly mých dětí.

Až když jsem pod svým srdcem nosila nový život, probudil se ve mě opravdový zájem o duši a tělo, kterou ve všech směrech rozvíjela těhotenská jóga. Nejdřív jsem byla sama cvičenkou a oťukávala jsem vše, co cvičení nabízí a pak jsem v sobě objevila touhu jít dál. Otevírala jsem další a další komůrky a postupně jsem se tak nechala vtáhnout do všech oblastí, které se zrozením děťátka souvisí. Počínaje předporodním kurzem Ivany Königsmarkové, lektorským kurzem Petry Bzirské, hypnoporodním seminářem holek z Porod je krásný, inspirující Natalií SedlickouA centra, zkušenostmi porodních asistentek a nespočtem knih, kterým vévodí Znovuzrozený porod od Michela Odenta.

Díky několikaletým zkušenostem z vedení lekcí  Vnímej své tělo, trojrozměrným pohledem na pohyb v podobě spirální dynamiky, józe očima fyzioterapeuta a vhledu do vývojové kineziologie přistupuji k těhotným ženám z jiné perspektivy.

Těhotenská jóga se pro mě stala synonymem láskyplné péče o sebe a miminko a hlavně velkým krokem k sebepoznání.

 

Foto © Veronika Johánková 

Jak už to tak bývá nic není zadarmo a než jsem zjistila, co je opravdu to, co mě dělá šťastnou, prošla jsem si trnitou, avšak důležitou cestou, která mi dala sílu věřit svým rozhodnutím. Mám pocit, že jsem se do té doby pořád jen o něco snažila, plnila očekávání, ale uvnitř to nebylo ono. 

CESTA S PÁR KOTOULY

Než jsem se naplno oddala těhotenské józe, můj život osciloval mezi světem marketingu a PR. Hektický svět plný zajímavých spoluprací, ale také neustálého stresuHyperaktivita a režim 24/7 mě začaly sžírat a nebylo úniku....

Větší zlom u mě nastal, když jsem se seznámila se Zuzkou Bičíkovou a jejím pohybovým programem Vnímej své tělo. V té době jsem intenzivně řešila bolesti zad a zažívala syndrom vyhoření.

Pohyb miluji odjakživa, chvíli neposedím, celé dětství jsem se věnovala sportu a tak jsem přestala spoléhat na doktory a pátrala jsem po špičkách v oboru fyzioterapie a absolvovala jeden pohybový kurz za druhým, abych si dokázala pomoct sama. Tehdy jsem reálně začala uvažovat, že bych se chtěla stát lektorem a pomáhat lidem se stejným problémem jako jsem měla já sama.

Zuzka mi dala příležitost stát se součástí jejího zázračného programu, který propojoval vše, co se mnou rezonuje. A tak jsem se později stala lektorkou pohybového programu Vnímej své tělo, který prudce zahýbal s žebříčkem mých hodnot a pomáhal mi vybalancovat rychlý svět v PR. Vnímej své tělo mi pomohlo vidět sebe i okolí v jiném světle.

Naučila jsem se pracovat s tělem i myšlenkami vědomě, pracovala na dechu a po malých krůčcích učila svou mysl zklidňovat a relaxovat. Otevřela jsem staré vzorce chování a přístupu k určitým věcem a odhalila tak možnost se na ně dívat jinak.

Začala poznávací jízda se všemi pády a kotouly, kterých časem ubývalo. Našla jsem kompromis na obou stranách, který mi vyhovoval do doby, než jsem porodila a poznala, co mě opravdu dělá šťastnou jak v osobní, tak pracovní rovině.... pak už nebylo nic jako dřív.

ZNOVUZROZENÍ NA DRUHOU

Společně s mým prvním synem jsem se narodila také já a s ním i můj nový život plný nekonečných objevováníučení se. Vše najednou začalo dávát smysl. Těhotenství mi uzavřelo jednu kapitolu života a hodilo přede mě nepopsaný papír. Stačilo vzít tužku a psát... mým novým já, bez všech slupeknánosů

PRVNÍ TĚHOTENSTVÍ...

Své první těhotenství jsem prožívala intenzivně asi jako každá prvorodička. I přes nechtěné stěhování a pracovní nasazení, ze kterého jsem vystoupila až necelý měsíc před porodem, jsem si celé období opravdu užila.

Foto © Veronika Johánková 

NEBYLA JSEM VÝJIMKOU

Na mých lekcí jsem vypozorovala, že nevědomý přístup je z počátku u všech prvorodiček podobný. Nebyla jsem výjimkou. Nestíháme si uvědomit, že jsme těhotné, potýkáme se klasickými obtížemi, ale nic vážného. Najednou je tady bříško a dojde nám , že už se to blíží a měly bychom se začít o svůj stav víc zajímat.... někdo se vrhá se do cvičení, předporodních kurzů, někdo se snaží si zajistit výbavičku, čte stohy knih, přijímáme zaručené radytipy od příbuzných, jiných maminek a kamarádek a ke konci z toho máme v hlavě pěkný zmatek.

Najednou je tady porod a život s miminkem. Kojení nejde tak přirozeně a samo jak jsme si myslely, manipulace s miminkem také není úplně automatická a rozpoznat v počátcích druhy pláče je nadlidský úkol. Vše je okořeněné nejistotou, nekonečným googlováním, hormonálním kolotočem a dalšími otazníky.

JAK Z TOHO VEN?

Jít den za dnem, je to VÝVOJ…. Nikdo učený z nebe nespadl a i když je možné to udělat jinak, většinou je první těhotenství taková smršť, že to jednoduše stihnout nejde... uvědomění přichází později.

TĚHOTENSKÁ JÓGA POPRVÉ

Jóga propojuje vše, co nastávající maminka potřebuje – péči o tělo, duši a dech. A tak začala má terapie těhotenskou jógou, která v prvním těhotenství zanechala své plody hlavně po fyzické stránce a v druhém se naplno otiskla do ostatních sfér.

První těhotenství jsem si jógu užívala pod vedením skvělé lektorky Jany Schneeweissové. Hřejivá atmosféra, zázraky schované v bříšku, sdílení, příběhy, fyzická kompenzace a opravdové zastavení ve mně probudilo to, co jsem celou dobu při praktikování jógy postrádala.

 

IVANA KÖNIGSMARKOVÁ A LEKTORSKÝ KURZ PETRY BZIRSKÉ

V rovině fyziologického porodu se mi naplno rozsvítilo v kurzu předporodní přípravy s Ivanou Königsmarkovou, která mi odhalila pravou tvář českého porodnictví a probudila ve mně ještě větší zápal něco změnit. Spojila jsem se s porodní asistentkouNeratovicích a začala cesta, po které kráčím dodnes.

Hltala jsem jednu knížku za druhou, prošla lektorským kurzem Gravidjógy a jógy po porodu pod vedením Petry Bzirské a rozjela tak naplno lektorství těhotenské jógy.

DRUHÉ TĚHOTENSTVÍ

Celých devět měsíců bylo jiných nejen z pohledu fyzických obtíží, ale hlavně v komunikaci s Rubenem... bříško bylo vidět hned ve třetím měsíci, děťátko na sebe upozorňovalo hodně brzy, a nepřestalo intenzivně až do porodu.

Foto © Tereza Veselá 

TĚHOTENSKÁ JÓGA PODRUHÉ, HYPNOPOROD

Po celou dobu jsem se nastávajícím maminkám věnovala na lekcích, workshopech a svezla jsem se s nimi na jedné vlně porozumění, sdílení a úlevy od fyzických i psychických obtíží. Ponořila jsem se do výuky celou bytostí, protože to byl jediný čas, kdy jsme byli spolu jen já a Ruben.

Doma mi pobíhal dvouleťák Vítek, který chtěl stejnou pozornost i program jako bych vůbec těhotná nebyla. Nebylo to jednoduché a často jsem měla výčitky buď vůči Rubínkovi nebo Vítkovi. To zná každá těhotná maminka. Přesto jsem byla stále aktivní a zpracovávala jsem vše, jak to přišlo.

Díky mé drahé Zuzce Bičíkové z Vnímej své tělo a pár \"náhodám\" z virtuálního světa, jsem se pustila do natáčení online kurzu těhotenské jógy. Studovala jsem jednu knížku za druhou, účastnila se semináře hypnoporodu (Porod je krásný),  spojila jsem se s porodní asistentkou Járou Trhoňovou a hledala každou skulinku, abych mohla uniknout k bříšku a soustředit se na něj…

 

ON-LINE KURZ DVĚ DUŠE NA JÓGAMATCE 

Vše, co jsme v sobě potlačily se může při porodu nebo v mateřství projevit. Uvědomila jsem si, jak je nevědomost a strach v těhotenství velké téma, které může porod zkomplikovat. Není třeba bojovat s množstvím informací a snažit se hned ve všem vyznat. Je potřeba znát a věřit svému tělu, protože ono nejlépe cítí, kdy a jak má přijít děťátko na svět.

Proto vznikl on-line kurz, ve kterém najdete systematický přístup ke cvičení a práci s myslí, abyste svému tělu i duši porozuměly do hloubky.

První blok videí "GRAVID LEKCE" se zaměřují na jednotlivé svalové skupiny do hloubky a v každém z nich také najdete nejrůznější tipy, které byste složitě hledaly v odborných knihách či článcích na internetu. Snažím se, aby ženy věděly PROČ cvik, ásanu dělají a v čem jim je nápomocna, protože stejně tak to funguje u porodu - VĚDĚT ZNAMENÁ VĚŘIT SI A BÝT V KLIDU, což je pro porod velmi důležité.

Druhý blok videí "FYZIO LEKCE" se tématicky věnují konkrétní problematice do hloubky po fyzioterapeutické rovině. Nerada chodím po povrchu a chci, aby cvičení ženám opravdu pomohlo. Aby bylo funkční. 

Třetí blok videí "FLOW LEKCE" jsou tematické intuitivně vedené lekce zaměřené na momentální rozpoložení nastávající maminky, které se mohou zařadit mezi ranní, polední či večerní rituály.

Balíček završují audionahrávky směřované na práci s dechem, hluboké relaxace, vizualizace a afirmace, na které se v lekcích soustředím stejnou měrou jako na práci s tělem.

Hledala jsem své směřování a našla ho až s příchodem nového života. Těhotenská jóga si mě našla sama a odráží vše, co v životě miluji - pohyb, zkoumání duše, nekonečné vzdělávání, sdílení, pomáhání a smysl! Těhotenství a mateřství mě tak zcela připoutaly k životu, naučily se bezpodmínečně přijmout a žít tak, jak si opravdu přeji. Jen já jsem zodpovědná za svůj život, stejně jako za průběh těhotenství a porod.

Veronika

KDE ČERPÁM?

 • 2024 Kurz Jemný měsíc (poporodní péče pod vedením Alisy Halfarové)
 • 2023 Funkční cvičení pro těhotné (pod vedením porodní asistentky Aničkou Kohutové)
 • 2023 Rituál uzavření (pod vedením porodní asistentky Aničkou Kohutové)
 • 2023 Seminář Rebozo ve fyzioterapii (pod vedením porodní asistentky Aničkou Kohutové, fyzioterapeutky Mgr. Olgy Gruberové)
 • 2023 Kurz fyzioterapie Forma, Funkce, Facilitace (FF1) - Bc. Markéta Zikmundová
 • 2023 RITUÁLY v praxi porodní báby (Kristina Zemánková)
 • 2022 - 2024 Učitelský kurz - JÓGA JAKO VĚDOMÁ CESTA (Lucie Königová, Veronika Švecová, Alice Červinková)
 • 2022 Ženská bylinná napářka - zásady bezpečného poskytování v praxi (Monika Valová - Steamy.cz)
 • 2021-2022 RAM - Roční akademie mindfulness (Kasia Korda)
 • 2022 Rebozo a zavinování bříška v praxi porodní asistentky (Kristina Zemánková)
 • 2022 Vhled do fyzioterapie těhotných v souladu s Fyzioterapií funkce®️
 • 2021 Pánev, pánevní dno u žen (Štěpán Haškovec)
 • 2021 Dvoudenní kurz AKTIVNĚ V TĚHOTENSTVÍ - s porodní asistentkou Aničkou Kohutovou, fyzioterapeutkami Mgr. Olgou Gruberovou, Mgr. Zuzanou Jirákovou
 • 2021 Semináře BARBORA HU
  Zimní slunovrat, Polibek kobry: Durga a Medúsa: zranění a obnova
 • 2021 JAK CVIČIT S TĚHOTNÝMI A ŽENAMI PO PORODU II. (FISAF)
 • 2020 Školení CORE - DECH A DIASTÁZA (IQ Pohyb)
 • 2020 Kurz TAJEMSTVÍ PÁNEVNÍHO DNA I + II. METODA 3X3 s autorkou metody Renatou Sahani
 • 2020 ON-LINE TRÉNINK MINDFULNESS (Mgr. KASIA KORDA JEDZOKOVÁ)
 • 2020 Vývojová kineziologie (IQ Pohyb)
 • 2019 VYPÍNAČ MYSLI (Tereza Kramerová)
 • 2019/2020 ALCHYMIE ŽENY
 • 2019 Rebozo těhotenská a ženská masáž (kurz Anny Kohutové)
 • 2019 Lektorský kurz Jóga pro těhotné podle Mgr. Andrey Smékalové
 • 2018 HOŘ POMALU (Veronika Jelínková)
 • 2018 Seminář s Natalií Sedleckou (Průvodcování na cestě k porodu aneb jak následovat porodní proces)
 • 2018 Předporodní příprava s technikami hypnoporodu a gravidjógy (Porod je krásný)
 • 2016 Lektorka Vnímej své těhotenství, Vnímej své tělo po porodu s dětmi
 • 2016 Lektorský kurz Gravidjógy a jógy po porodu (pod vedením Petry Bzirské)
 • 2015 Předporodní příprava Ivany Königsmarkové
 • 2013 / 2014 Kurz Cvičitel jógy 2. třídy v systému Jóga očima fyzioterapeuta (informační kurz Spiraldynamik®)
 • 2013 Kurz Dornova metoda PLUS a Breussova masáž (pod vedením MgA. Zuzana Prouzová-Lehrmann a Jozef Púry)
 • 2013 Seminář Baňkování (pod vedením PaedDr.Marie Trojanová)
 • 2012 Lektor VNÍMEJ SVÉ TĚLO
 • 2013 Kurz SM systém
 • WORKSHOPY
  HRUDNÍK - SÍLA DECHU a SRDCE (Lucie Königová), CHODIDLA (Jana Schneeweissová), PÁNEVNÍ DNO / SI SKLOUBENÍ (Jana Schneeweissová), PÁTEŘ V POHYBU (Jana Schneeweissová), DECH PO DECHU (Lucie Königová)

KDE RÁDA SDÍLÍM DVĚ DUŠE NA JÓGAMATCE?

 • SVĚTOVÝ TÝDEN RESPEKTU K PORODU
 • ČASOPIS MAMINKA