fbpx

Podcast DVĚ DUŠE je voyerské okénko do života žen, kterých si velice vážím, jsou mi inspirací a věnují se tématice těhotenství, mateřství, ženství a józe.

Podcast je součástí projektu Dvě duše na jógamatce, ve kterém ladím harmonii dvou duší v těhotenství a po porodu prostřednictvím jógy.

Ráda bych, aby byl podcast takovým útulným pokojíčkem, do kterého si jdete pro uklidnění,  pocit bezpečí a porozumění.

Téma, které hýbe světem, o kterém se vedou vášnivé diskuze, které dokáže vytvářet několik táborů, umí vyvolat velké emoce, může být naplňující a zároveň tak bolestivé …

🤱🏼Právě vyšel nový PODCAST DVĚ DUŠE o KOJENÍ s laktační poradkyní Bárou Koďousek, mámou dvou dětí, se kterou jsme se poznaly v naší lesní školce. V podcastu o šestinedělí jsem o kojení příliš nemluvila a slíbila jsem, že se k němu vrátím v samostatném podcastu.

☝🏻Záměrem tohoto dílu NENÍ pojmout tematiku kojení od A do Z, nemá sloužit jako návod, ale jako rozhovor, dialog, sdílení našich příběhů a Bářiných zkušeností z laktačního poradenství.

👍🏻 Záměrem JE motivovat ženy, které jsou v očekávání, aby se o tuto oblast zajímaly dříve, než po porodu a podpořit ženy, které se třeba momentálně s něčím trápí a neví si rady, aby si domluvily schůzku/hovor s laktační poradkyní a ulevilo se jim.

CO ZAZNÍ?

𓁺 Důležitost přípravy na kojení v těhotenství 𓁺 Co se děje v porodnici, na co dávat pozor, aby vše probíhalo bez zbytečných bolístek 𓁺 Překážky v rozkojení 𓁺 Časté mýty 𓁺 Fenomén uzdičky 𓁺 Jak zásadní je technika přisátí 𓁺 Proč kojit na požádání 𓁺 Podpora kojení starších dětí 𓁺 Když se blíží konec 𓁺 Naše příběhy 𓁺 A mnoho dalšího Sama jsem důkazem, jak rozdílné zkušenosti s kojením lze mít. První dva synové téměř s prstem v nose a s dcerou je to mise. Ale díky za to, protože kojit Frídu vyžaduje maximální soustředěnost a klid, díky kterému se vnímáme na tisíc procent.

🗝️ Když jsem Báře pokládala jednou otázku za druhou, pořád mě to vedlo k jedinému…. První dny po porodu jsou pro kojení zásadní a dohled (osobně nebo na telefonu) laktační poradkyně nebo duly by měl být samozřejmostí.

PS: To, co funguje jedné ženě nemusí fungovat druhé. Každá máme jinou startovací pozici, děťátko, okolnosti, každý detail hraje roli, a proto nečekejte, až bude nejhůř a spojte se s laktační poradkyní co nejdříve.

#33 | Podcast DVĚ DUŠE s Bárou Koďousek o kojení

🎙DVĚ DUŠE s Alisou Halfarovou o poporodní péči 🤱🏼💆🏼‍♀️

Alisa mě v těhotenství opečovala úžasnou thajskou jógovou tradiční masáží na boku a poté mě během šestinedělí vedla na dálku jejím kurzem Jemný měsíc - sebepéče v šestinedělí.

Chvíli po šestinedělí jsme se opět setkaly společně s mou maličkou Frídou, abychom dokončily celý kurz a já mohla pro ženy nasávat Alisy pečující techniky a učení, které jsou pro ženu po porodu odrazovým můstkem ke zdravému, silnému a vyživenému tělu.

Alisa je certifikovaná dula po porodu, specialistka na zdraví žen, která  kombinuje tradiční slovanské, mexické a thajské techniky a věnuje se také problémům s početím, menstruací a trávením.

Pro mě je Alisa éterická bytost, která má v sobě zároveň obrovskou sílu. Tyto kvality ji přináší nezaměnitelné kouzlo, které je opřeno o jemnost, dlouholeté zkušenosti a hluboké vědomosti.

V rozhovoru se věnujeme hlavně poporodní péči, která zahrnuje nejen Alisy příběh, ale také podrobně rozebrané téma

𓁺  masáže

𓁺  výživy

𓁺  rozboru krve

𓁺  suplementů

𓁺  péče o pokožku,

𓁺  a také, co do šestinedělí úplně nepatří.

#32 | Podcast DVĚ DUŠE s Alisou Halfarovou o poporodní péči

ŠESTINEDĚLÍ  3x JINAK

Možná mé sdílení někomu pomůže,

možná změní pohled na pár věcí,

možná přijdou AHA momenty,

možná se někdo zastaví a zapřemýšlí,

možná někdo zakroutí hlavou a přetočí oči,

možná to pro někoho bude moc a pro někoho málo…

ať se děje, jak má.

 

Navazuji na můj předchozí podcast o těhotenství a porodech, na který jsem od vás dostala dojemné zpětné vazby.

DĚKUJU

 

Stále mám pocit, že se v těhotenství ženy připravují hlavně na porod a šestinedělí se bere velmi automaticky. Chtěla bych to změnit. Kdysi by mi tak pomohlo, kdybych si mohla poslechnout nejen porodní příběhy, ale také ty šestinedělní…

 

… že se některé věci nedějí jen mně,

že nejsem sama, kdo zažívá pocity marnosti a vyčerpání,

že si budu googlovat a řešit každý prd,

že budu strachy bez sebe

že všechno období jednou skončí,

že si v jednu chvíli budu přát, aby už bylo šestinedělí za mnou a jindy, aby to nikdy neskončilo.

 

Děkuju vám dětičky, ŽE JSTE.

 

Určitě jsem neřekla vše… někdy záměrně anebo také proto, že si třeba kojení Frídy nechávám na speciální podcast v podobě rozhovoru s laktační poradkyní, protože to nebylo jen tak a o to větší mám ke kojení respekt. Ale to zase příště.

#31 | Podcast DVĚ DUŠE s Veronikou Johánkovou ⦒ šestinedělí 3x jinak

Když mě napadlo své porody nahrát, nejdřív mě polilo horko s otázkou, koho to bude zajímat.

Jenomže pak vidím v knihovně knihu Příběhy zrození a bylo to.

Každý pozitivní příběh může pomoci ženu nasměrovat, motivovat, popostrčit ke změně a tak to vzniklo☺️

3 večery

3 příběhy

191 minut povídání o mých těhotenstvích a porodech do podcastu

🎙DVĚ DUŠE

Nechtěla jsem se v ničem omezovat, dopředu si připravovat strukturu a hlídat si čas…  jelikož toho bylo hodně, musela jsem povídání rozdělit na dva díly.

A tak vše plyne bez autocenzury. Přizvukující spoluaktérkou je mi Frída, která vedle spinká.

Ze srdce Veru, Vítek, Ruben a Frída 🫶🏻

#29 | 30 Podcast DVĚ DUŠE s Veronikou Johánkovou (Těhotenství a porody Vítek, Ruben & Frída)

Druhý rozhovor s Mončou Valovou, tentokrát na téma spokojenost v mateřství a rodinném životě.

Monča je maminkou 6 dětí, nádhernou ženou, divokou dulou, laktační poradkyní a spokojenou manželkou. Je také první certifikovanou poskytovatelkou ženské bylinné napářky, se kterou dělá osvětu v českých porodnicích.

Témata rozhovoru:

⦒ jaké bylo její poslední těhotenství s Benem

⦒ téma „plánovaných / neplánovaných“ těhotenství

⦒ když nejde porod sluníčkově a žena se cítí „pokažená“ ⦒ šestinedělí a partnerství

⦒ jak Monča probruslila šestinedělím a ranným mateřstvím společně s jejím mužem Martinem

⦒ mateřství a práce… jde to dohromady?

⦒ marketingový tlak na na/stávající maminky ⦒ přátelství mezi ženami

https://www.instagram.com/sebevedomarodina.cz/ https://www.sebevedomarodina.cz/ https://www.steamy.cz/

#28 | Podcast DVĚ DUŠE s Monikou Valovou o spokojeném mateřství a rodinném životě (dula, Steamy.cz)

V dalším podcastu Dvě duše jsem si povídala s Magdalenou Ezrovou, prezidentkou UNIPY (Unie porodních asistentek) na téma jednotné porodní péče a porodního násilí.

Nejdříve jsme téma uvedly rozebráním práce porodních asistentek ze všech možných úhlů, a pak jsme šly hlouběji k tématu vzdělávání PA, jejich postavení v porodnici, a dotkly jsme se také porodní péče jinde v Evropě.

Jako u všech rozhovorů jsem se i Magdy zeptala na její těhotenství, porod a mateřství a jak je těžké si v této profesi odpočinout. Věnovaly jsme se téma porodnického násilí, které už delší dobu zastřešuje projekt „Rodím v klidu bez násilí“, jehož cílem je vyvinout systém prevence porodnického násilí a propojit odborné organizace s rodiči. Na tomto projektu UNIPA spolupracuje s Ligou lidských práv (LLP), Sdružením pro integraci a migraci (SIMI) a Asociací pro porodní domy a centra (APODAC). Projekt nabízí také bezplatnou linku „Rodím v klidu“, kterou mohou ženy využít na dotazy týkající se období těhotenství, porodu, ale i poporodních témat, jako je například kojení. Je krásné sledovat, jak se věci posouvají a porodní péče dostává ten správný směr.

Děkuju Magdě za její odhodlanost a chuť věci měnit. https://www.unipa.cz/ https://www.instagram.com/unipa_cz/

#27 | Podcast DVĚ DUŠE s Magdou Ezrovou (prezidentka UNIPA)
 

Takové to, jak nesledujete čas, protože vše plyne samo… a jelikož bychom povídaly další hodiny, dohodly jsme se, že natočíme další podcast.

A s kým?

No přece s Mončou Valovou, nádhernou ženou, divokou dulou, laktační poradkyní, mámou pěti dětí s šestým v bříšku.

Monča je také první certifikovanou poskytovatelkou ženské bylinné napářky, se kterou dělá osvětu v českých porodnicích. Nejvíc ji můžete poznat z příběhů na sociálních sítích, kde inspiruje ženy svým obyčejně neobyčejným životem, aby byly spokojené ve svém mateřství a v rodinném životě.

Chtěla jsem si s ní popovídat už dávno, ale potřebovala jsem si ji zažít na vlastní kůži na workshopu o bylinné napářce, abych se ji uměla zeptat.

Hlavní roli v tomto díle hraje představení bylinné napářky ve spojitosti s:

historií, účinky, předsudky s těhotenstvím, porodem, šestinedělím, menopauzou, gynekologickými potížemi, menstruací, endometriózou, neplodností, ztrátou miminka osvětou v porodnicích.

Nakously jsme také téma, o kterém bychom se více chtěly pobavit příště: spokojené rodičovství, partnerství, rituály 

https://www.steamy.cz/ https://www.sebevedomarodina.cz/ https://www.instagram.com/sebevedomarodina.cz/

#26 | Podcast DVĚ DUŠE s Pavlou Filipovou (Fyziofemina)

Takové to, jak nesledujete čas, protože vše plyne samo… a jelikož bychom povídaly další hodiny, dohodly jsme se, že natočíme další podcast.

A s kým?

No přece s Mončou Valovou, nádhernou ženou, divokou dulou, laktační poradkyní, mámou pěti dětí s šestým v bříšku.

Monča je také první certifikovanou poskytovatelkou ženské bylinné napářky, se kterou dělá osvětu v českých porodnicích. Nejvíc ji můžete poznat z příběhů na sociálních sítích, kde inspiruje ženy svým obyčejně neobyčejným životem, aby byly spokojené ve svém mateřství a v rodinném životě.

Chtěla jsem si s ní popovídat už dávno, ale potřebovala jsem si ji zažít na vlastní kůži na workshopu o bylinné napářce, abych se ji uměla zeptat.

Hlavní roli v tomto díle hraje představení bylinné napářky ve spojitosti s:

historií, účinky, předsudky s těhotenstvím, porodem, šestinedělím, menopauzou, gynekologickými potížemi, menstruací, endometriózou, neplodností, ztrátou miminka osvětou v porodnicích.

Nakously jsme také téma, o kterém bychom se více chtěly pobavit příště: spokojené rodičovství, partnerství, rituály 

https://www.steamy.cz/ https://www.sebevedomarodina.cz/ https://www.instagram.com/sebevedomarodina.cz/

#25 | Podcast DVĚ DUŠE s Monikou Valovou o bylinné napářce
 

Hranice

Pochybnosti

Pocit slabosti a méněcennosti

Nasávání emocí e energií ostatních Jsem moc nebo málo?

Je se mnou něco špatně?

Potřebuju opravit?

Jsem přecitlivělá nebo hypersenzitivní?

Možná tohle znáte u sebe, možná znáte někoho, kdo se s těmito pocity potýká. V dalším podcastu jsem si povídala s Alenou Wehle, terapeutkou, maminkou dvou dětí, a taky vnímavou, vysoce citlivou ženou.

Na Alču jsem natrefila před dvěma roky a věděla jsem, že mi pomůže pochopit, co mi celý život vrtá hlavou.

Alča se věnuje vysoké citlivosti a šíří ji do povědomí společnosti. Díky studiu zážitkové pedagogiky a psychoterapeutického výcviku pomáhá vysoce citlivým lidem na toulkách přírodou vnímat svou hypersenzitivitu jako dar a ne jako handicap.

Alča mě před dvěma lety provedla řevnickými lesy a započala nekonečný proces zkoumání, porozumění a umění být v sobě ukotvená a cítit, že jsem OK. Probíraly jsem téma vysoké citlivosti ze všech úhlů a dotkly se ho v souvislosti s rodičovstvím, dětmi, partnerstvím a prací.

#24 | Podcast DVĚ DUŠE s Alenou Wehle o vysoké citlivosti
 

DVĚ DUŠE s Pavlínou Jindrovou,

▽ ženou

▽ matkou dvou dětí

▽ tvořitelkou

▽ mentorkou žen skrze Lůno

▽ spoluzakladatelkou nádherného projektu Akademie přirozeného mateřství, jehož jsem také součástí

▽ autorkou projektu Ženská hlubina a stejnojmenné knihy

O nesvobodě a rozpomenutí se na ŽENSTVÍ.

Když se žena začíná vnímat, naslouchat a MĚNIT.

Nakolik transformační mohou porody být a jak důležité je VĚDOMÉ POČETÍ.

O CELOSTNÍM pohledu na těhotenství a mateřství.

𖥘 Z Pavlínky mluví zkušenost, která se ji propsala do jejího budoucího směřování… pomoci ženám jít do hloubky… do ŽENSKÉ HLUBINY. Moc děkuji za ponor 🙏🏻

#23 | Podcast DVĚ DUŠE s Pavlínou Jindrovou

V podcastu DVĚ DUŠE jsem si povídala s mou fyzioguru, Markétou Strnadovou, fyzioterapeutkou, která k lidem přistupuje celostně a učí je, jak se co nejjednodušší, nejpříjemnější a nejkratší cestou zbavit jejich bolestí. Markéty si za její komplexní přístup velice vážím… je radost sledovat, jak propojuje pohyb, tradiční čínskou medicínu a seberozvoj. Markéta je autorkou terapeutických online kurzů a právě vydala knihu Z LÁSKY K POHYBU, o které si v podcastu budeme taky povídat. V rozhovoru zazní:

➳ Jaká byla její cesta k propojení fyzioterapie, TČM a seberozvoje.

➳ Jak nemá ráda složitost, když se ke každému problému přistupuje „odlišně“, „speciálně“ a nutí nás to do komplikovaných a náročných procesů.

➳ Jak se vždycky snaží najít jednoduchost.

➳ Jak moc se projevuje psychosomatika v našem těle.

➳ Co je to „princip trubiček“.

➳ Jaké bylo Markéty těhotenství, porod a šestinedělí a jak se dívá na problematiku otěhotnění?

➳ A co ženy po porodu… Jak souvisí kvalita svalů a vaziva s diastázou? Jak může oslabená QI sleziny způsobit, že se svaly nezapojí, protože na to nebudou mít sílu?

➳ Jaké jsou Markétiny pečující rituály, jak optimalizuje své zdraví a jak mocné je placebo a nocebo.

➳ Rozebraly jsme také její novou knihu Z LÁSKY K POHYBU, která je o širokých souvislostech v oblasti pohybu, psychosomatiky a zdraví, taková "učebnice fyzioterapie pro laiky".

🙏🏻 Markéta se nejvíc snaží o to, aby lidé věděli, že pohyb může vyživit. Aby pochopili SOUVISLOSTI a věděli, co dělají, proč to dělají, v čem jim to pomůže. https://marketastrnadova.cz/

#22 | Podcast DVĚ DUŠE s Markétou Strnadovou
 

Těhotenství a období po porodu je jedno z nejzranitelnějších v životě ženy… Bojím se porodu… Nevím, jak mám dýchat… Co když to bude strašně bolet… Nezvládnu to… Jak to bude po porodu… Budu se umět postarat o své dítě? A co můj život? Vyspím se ještě někdy? Co partnerský život? Bude ještě nějaký nebo se vše změní o 360 stupňů? Někdy to mohou být jen obavy, které se dají pomocí empatického prostředí, sdílení a zkoumání přes různé techniky zpracovat… Jenomže někdy je to taková síla, že se nepoznáváme. Z obav jsou úzkosti a z úkostí deprese… ➳ Dokážeme je od sebe rozeznat? ➳ Kde je ta hranice, kdy to zvládnu zpracovat sama a kdy už ne? ➳ Pozná to na mě mé okolí? ➳ Co je to poporodní blues a psychóza? ➳ Kdy je to život ohrožující? ➳ Co je syndrom vyhoření na mateřské? Téma, které se moc neprobírá, ale v uzavřené fb skupině k mým kurzům ženy tyto zkušenosti sdílejí, chtějí poradit, hledají pomoc… a já jim neskutečně děkuji za DŮVĚRU, se kterou sdílejí své příběhy. Zas a znova se vracím ke knize Mateřství a setkání ženy s vlastním stínem… o roli matky se všemi světly a stíny, které se s příchodem dětí na svět probouzí. Proto jsem se rozhodla vyzpovídat psycholožku a porodní asistentku Kristinu Zemánkovou @strom_zivota , se kterou jsem si v podcastu DVĚ DUŠE povídala na téma těhotenských a poporodních DEPRESÍ.

#21 | Podcast DVĚ DUŠE s Kristinou Zemánkovou o těhotenských a poporodních depresích
 

Zastavte se

Zhluboka se nadechněte

Pozdravte se s miminkem

Dovolte si odpočinout

Stačí jen být ...

Ať vše tepe v rytmu vašich srdcí ❤️

# 20 | Vánoční relaxace pro těhotné ženy

Hloubkové uvolnění pomocí hýčkacích relaxací potřebuje každá máma. Relaxace a afirmace by se měly rozdávat všem maminkám už v porodnicích. Nečekejte na AŽ PAK, dejte si sluchátka do uší, a zaposlouchejte se.... při mytí nádobí, vaření, při uspávání, či usínání. Vše se počítá. Naslouchat a porozumět potřebám svého děťátka je umění. Ale co teprve my mámy...

víme, co potřebujeme?

co chceme? co nechceme?

co nám dělá dobře?

co nám nedělá dobře?

Nádech, výdech...

#19 | Relaxace Kotva pro mámu

🎙DVĚ DUŠE s Vlaďkou Bartákovou

Trhly jsme rekord! Můj nejdelší rozhovor, ale stojí to za to. Spoustu aha momentů, opáčka a úlevy…

Na Vlaďku jsem narazila loni v březnu, za pár měsíců jsem ji navštívila osobně a udělala mi v hlavě takový vítr, že nešlo jinak, než začít ZNOVU.

Děkuju 🙏🏻

Vlaďka je maminka 4 chlapečků, psycholožka, terapeutka a autorka seminářů Jak vychovávat kluky / holky / sourozence a nezbláznit se.

Vladka prošla tréninkem Efektivního rodičovství a vybrala z něj pro rodiče ty nejúčinnější nástroje, které jim pomáhají lépe porozumět svým dětem.

Uslyšíte…

𖦞 co to je Efektivní rodičovství a proč se Vlaďka začala zaměřovat na psychologii dětí a sourozenecké vztah 𖦞 jaké byly její porody a šestinedělí 𖦞 měli by se budoucí rodiče připravovat na výchovu před porodem nebo řešit věci, až se stanou 𖦞 jaké jsou zásadní rozdíly ve vývoji kluků a holčiček, kdy dozrávají 𖦞 testosteron jako pohybový a výzvový hormon s podtitulem “dokaž, že jsi dobrej” 𖦞 „tatínkova holčička“ a „maminčin mazánek“… co Vlaďka na to 𖦞 hluk, agresivita, emoce, souboj, soutěžení… proč se tohle téma týká více kluků, než holek? A jak to mají holky? 𖦞 existuje období vzdoru nebo si jen špatně vykládáme objevování svého já a potřebu se vymezit 𖦞 proč je máma v šuplíku šum 𖦞 když se sourozenec pořídí brzy 𖦞 čím zhorším sourozenecký vztah a čím mu pomůžu 𖦞 tipy pro rodiče 𖦞 jak Vlaďka dobíjí svou energie, jaké má rituály a co chystá

Vlaďko díky, jsi boží 🧡

https://jakvychovavat.cz/

#18 | Podcast DVĚ DUŠE s Vlaďkou Bartákovou (Jak vychovávat a nezbláznit se)

Povídala jsem si s milou duší Marie Helen (Tělo jako lékárnička), jejíž velkou vášní jsou masáže. 

 💆‍♀️ Zaměřuje se na Shiatsu, Reflexologii a Tradiční čínskou medicínu.

📚 Mari je studnice vědomostí a nádherná bytost, která svými znalostmi a pečujícím přístupem pomáhá ženám nastartovat samouzdravovací schopnosti těla díky (auto)masážím. 

☯️ Učí ženy, jak být více napojené na své tělo a jak umět číst jeho signály. Pracuje také s Teorií 5 elementů (po tisíciletí ověřený stravovací systém, který nám umožňuje být v souladu s přírodními rytmy). 

🙏🏻Ne náhodou jsme obě element Země - číslo 5. Máme toho společného mnohem víc, a proto jsem si Mari pozvala jako hosta do Intuitivního porodu, kde ženám díky akupresurním bodům pomáhá s harmonickým těhotenstvím.

🎙V rozhovoru zazní:

→ celostní přístup, se kterým Marie o ženy pečuje

→ její studium v Japonské Shiatsu škole v Madridu, kterou vede přímý žák zakladatele Shiatsu (Tokushiro Namikoshi)

→ s čím dnešní žena nejčastěji zápasí

→ jak Mari pracuje s ženami, kterým se nedaří otěhotnět

→ co pomáhá na nevolnost v těhotenství včetně ukázky akupresurního bodu

→ jak se odráží dnešní životní styl do menstruace v propojení s vnitřními orgány

→ jak se psychosomatika odráží ve vnitřních orgánech 

→ tipy pro dobití energie pro maminky po porodu

→ hypersenzitivita -  další téma, které nás propojuje a o kterém bychom mohly mluvit hodiny…. 

→ jaké má Mari rituály, kterými se dobíjí

Moc děkuju Mari 🦋

https://mariehelen.cz/

#17 | Podcast DVĚ DUŠE s Marie Helen (Tělo jako lékárnička)
 

Rozhovor s Ingrid Dach, maminkou 3 dětí, která pracovala ve vědě v Dánsku, ale pak se rozhodla jít svou vlastní cestou a inspiruje, pomáhá a podporuje ženy na cestě za svým snem.💞 

DOZVÍTE SE: 

➳ jaká byla její cesta za prvním miminkem, když žila v Dánsku

 ➳ že ji v přípravě na porod nejvíce pomohla těhotenská jóga a péče dánské porodní asistentky 

➳ její přesun v 36. týdnu z Dánska do Čech a srážku s jiným přístupem v české porodnici 

➳ jaké bylo její první šestinedělí 

➳ jaká je v Dánsku mateřská 

➳ jak se Inka v druhém těhotenství zaměřila více na mysl 

➳ jak transformující byl její druhý porod do vody v Dánsku 

➳ jak si přivolala třetí miminko, které porodila v Čechách ambulantně 

➳ jakou roli plnil její muž u všech porodů  

➳ Inčino doporučení pro nastávající maminky   

#16 | Podcast DVĚ DUŠE s Ingrid Dach
 

Zpěv je nejlepší dechové cvičení, které nám pomáhá s uvolněním dvou emočních svalů a to bránice a pánevního dno. Zpívání manter zmírňuje úzkost, stres, ztišuje emoce, otevírá srdce, stimuluje a také aktivuje podle vašich potřeb. Pomáhá vystoupit z myšlenek a ukotvuje vás v přítomnosti. Pracuje s psychickým a emocionálním já. Zpěvem mantry OM SHANTI OM v sobě podporujete zvnitřnění, hlubší relaxaci, puštění kontroly, plynutí a odevzdání se procesu. A proto doporučuji tuto mantru také těhotným ženám jako přípravu na porod. V sanskrtu, což je nejstarší dochovaný indoevropský jazyk, jazyk bohů, má om zesilující účinek a vyjadřuje univerzum, jednotu a shanti symbolizuje vnitřní mír, klid a bezpečí. Zkuste si na začátku stanovit záměr, se kterým mantru zpíváte a vytvořte si příjemné prostředí kolem sebe. Sedněte si do pohodlného sedu, ve kterém udržíte pánev, hrudník a hlavu v jedné ose. Zkuste růst za temenem hlavy vzhůru. Nejprve se zhluboka nadechněte a vydechněte. Pokud vám to pomůže k většímu uvolnění zkuste vypláznout jazyk a rozpohybujte své rty a hlas, zkuste se jemně protáhnout. Pokud se po nějaké době zakašlete, je to v pořádku, uvolňuje se tím stažené hrdlo a celé tělo. Mantra a melodie se bude stále opakovat a po chvilce si na ni zvyknete a uvolníte se. Začne tak léčení mentálních bloků. Čím déle mantru opakujete tím více se v ní uvolníte. Zkuste pomaličku v hlase zesilovat a později ztišujte... vnímejte cykličnost. Zpěv mantry rozvibruje celé energetické tělo, uvolňuje vnitřní napětí, tenzi a postupně odstraňuje blokády. Pokud jste těhotné, vnímejte, jak během mantrování reaguje miminko v bříšku, které má tyto vibrace velmi rádo… mantra se tak díky melodii vaši řeči může stát ukolébavkou pro miminko po narození. Nádech Výdech

#15 / Mantra OM SHANTI OM
 

 🌊☀️🌊 Pořád to cítím... šplouch sem, šplouch tam... Ššššššš.... Všechno kolem se rozpouští jako šumivé céčko... milimetr za milimetrem a stává se součástí celku. A bylo to... co potřebuje každá (na) stávající maminka? ➳ ROZPUSTIT SE Těhuženy během porodu a maminky, když potřebují oddech... 🎶 Posílám vám VLNĚNÍ moře, které jsem nahrála na Corfu... možná uslyšíte nějaké dětské hlásky, žádnou sterilitu nečekejte. Je to život sám... ani během porodu či doma s dětmi nemáme naprosté ticho. A tak se UČME vnímat vše, co život přináší, i s těmi malinkými vyrušeními, které zkusme umět zpracovávat a být silnějšími. ➳ A jak jsem VLNĚNÍ v moři cítila já? Chvíli jsem si ve vlnách pobyla a zkoušela si, jaké to je, když se jim PODDÁTE... vzpomněla jsem si na intenzitu kontrakcí. KDYŽ BOJUJETE, STRAŠNĚ SE VYSÍLÍTE Když se jim poddáte, uvolníte se, cítíte nádhernou FLOW, JEDETE S VLNOU, na vlně DECHU... 🌊 slyšíte, jak se střídá slabší vlnobytí se silnějším, jako kontrakce... 🌊 každá vlna vás přibližuje ke břehu, k cíli, ale pak vás zase trochu stáhne zpět ... 🌊 a tak pořád dokola, kousek za kousíčkem, nedá se to přeskočit, jde tím jen PROJÍT... 🌊 vnímejte, přijímejte.... 🌊 cesta je cíl... Jeďte na VLNĚ DECHU, hlubokém, nenásilném, dlouhém dechu... Krásné léto 🙏🏻☀️

#14 | VLNĚNÍ moře

🎙Při tomhle rozhovoru jsem zažívala neuvěřitelný klid a pohlazení po duši.

V dalším podcastu DVĚ DUŠE jsem si povídala s Melanie Matějkovou z projektu SÍLA PRO ŽIVOT a pocit z něj ve mně doznívá ještě dnes.

Moudrost, zkušenost, laskavost…

Melanie založila SÍLU PRO ŽIVOT se svým mužem Štěpánem.

Jejich vášní jsou 

🌿divoké byliny, které používají nejen k detoxikaci

Pomáhají lidem žít zdravěji, najít rovnováhu po fyzické i duševní rovině a ukazují jak jednoduché je žít v souladu s přírodou.

Zaměřují se na:

🌿fermentování

🌿klíčení

🌿divoké vaření 

🌿jednoduše na zdravé stravování

Organizují také kongres UZDRAV SE, který má za cíl lidem otevřít oči a začít vnímat své tělo i mysl. 

Mají čtyři dcery, se kterými se vydávají na dobrodružné cesty po světě.

Jejich životní styl je mi velice blízký, a protože jsem se jimi začala inspirovat, když jsem se stala maminkou, povídala jsem si s Melanie o  těhotenství a mateřství, kterému se věnuji.

🤰🏼Probraly jsme její 4 těhotenství, porody, šestinedělí i kojení. 

🌱Jakým životabudičem jsou divoké byliny a zdravá strava v těchto křehkých obdobích. Naťukly jsme také domácí vzdělávání a co jim přináší.  

🙏🏻A hlavně jsme podpořily maminky v tom, jakou důležitost mají každodenní kratičká zastavení, rituály, které jsou pro nás kotvou do přítomnosti.

#13 | Podcast DVĚ DUŠE s Melanie Matějkovou (Síla pro život)

#12 | Podcast DVĚ DUŠE s Karolínou Kostroňovou (výživová poradkyně)
 

🎙Do podcastu DVĚ DUŠE jsem si pozvala Karolínu Kostroňovou, výživovou poradkyni a lifestyle koučku, bystrou, vnímavou, otevřenou duši, ženu a hlavně čerstvou maminku, se kterou jsem v rozhovoru navázala na naše předchozí povídání o těhotenství v rámci livestreamu na instagramu (najdete v IGTV).

Kája šíří osvětu na poli zdravého životního stylu, ke kterému přistupuje celostně, a snaží se tak podpořit přirozený zájem o své zdraví širokou veřejnost. Proto jsem moc ráda, že bude součástí mého těhotenského kurzu Dvě duše na jógamatce, kde se s námi podělí o své zkušenosti v oblasti výživy v těhotenství 🙏🏻

O čem jsme si povídaly? ✨o jejích posledních dnech před porodem ✨jak se ji dařil vypínat neocortex ✨o přípravě na domácí porod ✨co ji nejvíce překvapilo ✨jak může jedno slovní spojení vytvořit blok, který Káju brzdil natolik, dokud si to nezpracovala ✨co všechno dělala, aby pomohla miminku na svět ✨jaké bylo její šestinedělí a její největší aha moment ✨jak kojení není zas tak automatická a přirozená věc, která jde sama od sebe ✨co ji v šestinedělí postavilo na nohy a dodávalo výživu

Povídání jsme zakončily v duchu člověk míní, život mění….

Přeji hezký poslech nebo podívanou na rozhovor plný smíchu, ale také slz…. Jsem moc ráda, že jsem mohla zaznamenat nastavení a energii Káji před a po porodu. Nádherný proces transformace ženy v mámu, děkuju 🙏🏻

#11 | Podcast DVĚ DUŠE s Marcelkou Magdalenou Masopustovou (Duševní hygiena)
 

Povídala jsem si s Marcelkou Magdalenou Masopustovou @dusevnihygiena, mou drahou kolegyní ze studia @vnimejsvetelo, která vás v kurzu Dvě duše na jógamatce po porodu provede hýčkací procedurou, ve které budete stimulovat váš obličej jemnými doteky pomocí 16 marmabodů. Díky této jemné masáži obličeje rozproudíte lymfu a poté se vydáte směrem k páté čakře, která úzce souvisí se sněním, nezpracovanými emocemi a podpoříte tím klidný spánek.

Marcelka @marcelamagdalenam je žena, máma dvou dětí, lektorka a průvodkyně duševní hygienou, kterou naplňuje malování mandal a vědomé pohlazení dotekem i slovem.

Povídali jsme si o:

🍀 jejím těhotenství, porodech a šestinedělí  🍀 nastavení, které v těchto obdobích měla a jak se jejím kormidlem stal zdravý selský rozum 🍀 trpělivosti, které se stále učí 🍀 velké touze být pečující maminkou a oddanou manželkou 🍀 transformaci, která její život obrátila jiným směrem 🍀 postupné potřebě jít svou cestou, k sobě.... 🍀 jak pečuje o těhotné ženy a maminky 🍀 co jí teď nejvíce naplňuje Děkuju za nádech a výdech

#10 | Podcast DVĚ DUŠE s Petrou Štorch o výživě v těhotenství a po porodu (#rovnovahoukezdravi a IFMV)

🎙Rozhovor s Petrou Štorch Petra Štorch, terapeutkou preventivní, funkční výživy & medicíny, tradiční tibetské & himalájské medicíny o výživě v těhotenství a po porodu.

Péťa se o mě stará už 3 roky a je to můj anděl, protože mi v náročném období ukázala směr a díky ní jsem ve svém životě začala spoustu věcí měnit.

Do kurzu Dvě duše na jógamatce po porodu přispěla "diplomovou prací" ❤️na téma "Regenerace, vyživení a dostatek energie po porodu a při kojení v rámci stravy, doplňků, životního stylu a rytmu, vnějších terapií".

🍀Vytvořila tak pro maminky manuál, díky kterému nebudou muset složitě pátrat po kvalitních informacích na internetu a budou vědět, co si připravit, aby byly vyživené a měly energii.

O čem jsme si povídaly?

🌿 proč je důležité v těhotenství jíst vyváženě, nejíst za dva a myslet na doplňky stravy

🌿 co by měly maminky ve svém jídelníčku mít jako číslo 1

🌿 jak je to s užíváním chlorelly a ječmene po porodu

🌿 proč je vývar zázračný elixír a jak z něj dostat co nejvíce živin

🌿 adorovaly jsme také pomocníka na mateřské - pomalý hrnec

🌿 jak moc si dávat při kojení pozor na to, co jíme

🌿 které potraviny maminkám po porodu berou energii

🌿 jak je to s kafíčkem

🌿 proč je důležité doplňovat stravu maminky i suplementy

🌿 jak je důležitá kvalita, kvantita a rovnováha

🌿 jak Petra pracuje s maminkami a co s ními nejčastěji řeší

🌿 jaké knihy o stravě a výživě Petra doporučuje

🌿 jaké má Petra rituály, které ji uzemňují a dodávají energii

🌿 otevřely jsme také téma otužování po porodu

Moc děkuju za tak hodnotný rozhovor🙏🏻 Jsem vděčná, že je Péťa součástí poporodního kurzu, a že vnímá péči o maminky stejně jako já - celostně.

#9 | Podcast DVĚ DUŠE s Petrou Pomajbíkovou o psychomotorickém vývoji (mimiPORADNA)

Rozhovor s Péťou Pomajbíkovou (mimiPORADNA), lektorkou psychomotorického vývoje dětí. 

💡S Péťou jsme rozprávěly nad tím, čím prochází miminko v prvním roce života a jak bychom ho spíš měly doprovázet a ne vyloženě pomáhat v jednotlivých fázích vývoje... velká snaha může někdy spíš uškodit, než pomoci. 

💡Jak je skvělé zopakovat si stejné vývojové prvky společně s vašim dětátkem. Cvičit spolu na podložce.. 

💡Jak přistupovat k hypertonickým x hypotonickýcm dětem. 

💡A hlavně, že cvičení s dětmi a se sebou neznamená jen jít si na 10 minut zacvičit, ale celodenní správně vedený pohyb, který: rehabilituje tělo po porodu pomáhá scelovat diastázu aktivuje oslabené pánevní dno redukuje bolestivost zad Ať jste čerstvě nebo několik let po porodu, NIKDY NENÍ POZDĚ na poléčení poporodních bolístek.

#8 | DVĚ DUŠE s Jiřinou Novotnou (Práva v porodnictví)

Rozhovor do podcastu DVĚ DUŠE s mou spřízněnou duší, mámou dvou chlapíčků, autorkou projektu V rytmu pánevního dna, Míšou Pospíšilovou.

Pánevní dno je v těhotenství a po porodu velké téma. Pořád se učí stahování svěračů a vcucávání špaget a přibývá žen s poporodními problémy jakými jsou inkontinence, prolaps dělohy anebo cystokéla.

Míša se díky své vlastní zkušenosti snaží dělat osvětu a předává ženám smysluplné informace, které léči nejen po těle, ale i po duši.

O čem jsme si povídaly?
Jak Míša prožívala své těhotenství a porody.
Na kolik ji ovlivnil první porod, který se ji zapsal do paměti svou náročností a traumatem.
Jak se díky Škole pánevního dna vyléčila ze všech bolístek a našla své směřování.
Co s ženami řeší nejčastěji a jak s nimi pracuje.

Proto se Míša stala součástí mého poporodního kurzu Dvě duše na jógamatce po porodu, kde ženy provede relaxací do krajin pánevního dna a empatickým dopisem pro maminky čerstvě po porodu.

#7 | DVĚ DUŠE s Míšou Pospíšilovou (V rytmu pánevního dna)

Rozhovor do podcastu DVĚ DUŠE s mou spřízněnou duší, mámou dvou chlapíčků, autorkou projektu V rytmu pánevního dna, Míšou Pospíšilovou.

Pánevní dno je v těhotenství a po porodu velké téma. Pořád se učí stahování svěračů a vcucávání špaget a přibývá žen s poporodními problémy jakými jsou inkontinence, prolaps dělohy anebo cystokéla.

Míša se díky své vlastní zkušenosti snaží dělat osvětu a předává ženám smysluplné informace, které léči nejen po těle, ale i po duši.

O čem jsme si povídaly?
Jak Míša prožívala své těhotenství a porody.
Na kolik ji ovlivnil první porod, který se ji zapsal do paměti svou náročností a traumatem.
Jak se díky Škole pánevního dna vyléčila ze všech bolístek a našla své směřování.
Co s ženami řeší nejčastěji a jak s nimi pracuje.

Proto se Míša stala součástí mého poporodního kurzu Dvě duše na jógamatce po porodu, kde ženy provede relaxací do krajin pánevního dna a empatickým dopisem pro maminky čerstvě po porodu.

#6 | Těhotenské desatero

Deset NEJ tipů, které si přejete znát, než porodíte. 

Ke komu promlouvám?
- k ženám, které jsou poprvé těhotné a neví, na co se mají zaměřit dřív
 - k ženám, které už jeden porod zažily a chtějí to teď jinak...

Už nemusíte ztrácet čas googlováním. Udělejte si pohodlí a dejte si chvilku jen pro sebe a miminko.

#5 | Těhotenská relaxace s vizualizací ZVNITŘNĚNÍ

Možná cítíte strach z neznáma, z toho, jak zvládnete těhotenství, porod a jaké bude mateřství. Vše je normální, vše má svůj vývoj, důvěřujte procesu a svému vnitřnímu pocitu.   Relaxace postupně uvolňuje celé tělo pomocí malého světýlka, které se nakonec zhmotní do ochranného obalu.  Přeji Vám, abyste díky relaxaci nalezly klid a cestu k sobě a miminku.

#4 | DVĚ DUŠE

s WEEF

Na tenhle rozhovor jsem se moc těšila. Cítila jsem se u něj přesně tak, jak jsem si přála... bezpečně, uvolněně a bez potřeby se o něco snažit. Do podcastu DVĚ DUŠE jsem si pozvala WEEF (Verunkou Bernard), kterou jsem poznala v mé bývalé práci před asi 7 lety a už tehdy byla věčně vysmátá, nabitá energií a hlavně měla velké plány, vize a sny, které se ji myslím hezky plní.  

Verunčinu tvorbu si možná vybavíte pod heslem "Mín věcí, víc zážitku" a to ji myslím vystihuje nejvíc. Je to nadšená cestovatelka, která také vášnivě šíří udržitelný způsob života, a hlavně je to maminka syna Thea a milovnice jógy, která nás letos zase svedla dohromady.  

Veru ke mně chodila na těhotenskou jógu a díky ní jsme si stihly popovídat v jejím podcastu Nastav dUŠI těsně před tím, než začala jarní karanténa.  

Probíraly jsme niterně vše kolem jejího těhotenství, porodu, očekávání a sebepoznání. Jak nás realita může zaskočit a že si na vše přijdeme až s vlastní zkušeností. Neopomenuly jsme také téma kloubení mateřství s tvorbou, a že si na sebe klademe velké nároky hlavně my samy. Velice otevřený rozhovor jsme zakončily básněním o józe a jak se pro Weef stala neoddělitelnou součástí jejího života, ve které se rozhodla dál vzdělávat.

#3 | DVĚ DUŠE s

Kateřinou Plzákovou

Do dalšího podcastu jsem si tentokrát pozvala ženu, která mě obohatila na mé cestě k druhému porodu, Katku Plzákovou, lektorku předporodní přípravy s technikami Hypnoporodu a Gravidjógy POROD JE KRÁSNÝ a maminku dvou chlapečků.  

Vydaly jsme se do minulosti, do doby, kdy Katka vedla úplně jiný život, než teď.

Jak se ji přetočil svět s narozením prvního syna a co ji vedlo ke studiu Hypnoporodu u Katharine Graves.  

Notovaly jsme nad tím, jak moc je důležitá informovanost a sebepoznání v těhotenství a jak vnímá úlohu muže u porodu.  

Rozebraly jsme těhotenskou bibliotéku, která byla nakonec víc jógová než porodní a uslyšíte také doporučení pro těhotné ženy, které budou rodit v současné nelehké době koronaviru.

#2 | DVĚ DUŠE s

Alicí Mičunek

Pozvala jsem si ženu, jejíž cesta je mi velice blízká. Alice Mičunek je maminka, milovnice bylinek, lektorka jógy a autorka programu Cyklická jóga pro čtyři bohyně v tobě a Cesta k souladu.

Souzním s jejím přístupem k ženství a harmonnii v životě.  Cestou jógybylinek pomáhá ženám cítit se dobře takové, jaké jsou.

Rozhovor se točí kolem našeho momentálního rozpoložení... mateřství, cykličnosti, ženství a harmonie mezi rodinou a tvořením.

Probíraly jsme cykličnost v těhotenství a co ji během jejího očekávání miminka posadilo na zadek 🙂

Nevynechaly jsme Alči beskydské období a její cestu z hor zpět do města.

Rozplývaly jsme se nad její novou láskou - tvoření pro Jógový ateliér LUNA.

Jak je někdy lepší řídit se heslem ŽÁVES (žádné velké s*aní) a přitom zůstat stále napojená na svou přirozenost.

Šly jsme do hloubky v tématech, o kterých se moc nemluví a přitom se týkají nás všech. Co dělat, když vám všechno padá na hlavu a jediné, co si přejete je schovat se po deku a s nikým nemluvit. Jsme nebo nejsme napojené na svou INTUICI?  Nasloucháme si?

https://cyklickajoga.com/

https://jogovyatelierluna.cz/

#1 | DVĚ DUŠE s Aničkou Kohutovou

Nemohla jsem si vybrat nikoho jiného než ženu, které si velice vážím a je pro mě velkou inspirací jak lze laskavě a s respektem přistupovat k těhotenství a porodu.

Anička Kohutová je porodní bába, která pečuje o těhotné ženy už přes čtvrt století a pomáhá ženám najít důvěru v sebe sama a svou intuici. Je maminkou 3 dětí a nejen že provází budoucí rodiče na cestě za miminkem, ale je také zakladatelkou holistického vzdělávání porodních asistentek. Pro mě je také rebozo kouzelnicí, která při práci s šátkem přímo tančí a je fascinující ji během masáže sledovat.

Povídaly jsme si o její cestě ke komunitní porodní asistence, šly jsme až do dětství a jak ji formoval vztah maminky a babičky. Jak vypádá spolupráce s Aničkou? Poodhalíme zákulisí porodnictví a mezioborové spolupráce. Zabrousily jsem do tématu bolesti, která k těhotenství nepatří a co pro Aničku znamená radostný porod? 

http://annakohutova.cz/