NOŠENÍ MIMINKA V ŠESTINEDĚLÍ / RANÉM MATEŘSTVÍ aneb LASKAVÝ BALANC 

👋🏻Tento příspěvek je především pro ženy, které čekají první miminko nebo ty, které už mají odrostlejší děti, ženy s diastázou před těhotenstvím, bolestmi zad, kýlou a dalšími přidruženými problémy. Mohly by mít víc prostoru k opečování svého těla v šestinedělí, než…

👋🏻Mámy malých dětí, které se před příchodem dalšího miminka hlavně potřebují zaměřit na vhodně zvolený šátek/nosítko, kvalitní úvaz / utažení, znalost korigovaného stoje při nošení a kompenzaci po něm.

☝🏻Článek nemá být o tom, co je špatně nebo ne. Nemá rozebírat výhody x nevýhody nošení dětí, moralizovat, ani soudit, protože pokud jste si poslechly můj podcast o šestinedělí, tak tam jde krásně vidět, že ne vždy jdou věci, jak si představujeme. Život se děje a my reagujeme na situaci tak, jak nejlépe dokážeme v danou chvíli.  

🫶🏻Proč LASKAVÝ BALANC? 

Nošení dětí k tomu vyloženě vybízí.

Benefity nošení pro miminko jsou nekonečné od utužování vzájemné vazby mezi maminkou a miminkem, „dopečení“ nedonošených miminek, podpora kojení, uspání, zpracování prdíků, k uplakaným chvílím a taky větší svobody pro mámu.

Pokud chceme nosit, je třeba znát nejen ZÁSADY nošení pro miminko, ale také pro mámu. Proto vždy vyhledejte ODBORNÍKA na danou problematiku a předejděte pozdějším zbytečným KOMPLIKACÍM, které třeba řešily tyto ženy:

„…pevný úvaz šátku byl u mě jedním z faktorů opakovaného zánětu prsu:/ ..“

„…malou jsem nosila denně 3 měsíce, pak se jí bloknul krk, a tak jsme vzaly na milost kočár.. A ta úleva, ta svoboda…“

„…miluju nošení, ale malé to v dlouhodobém hledisku nedělá dobře na krční páteř a mě celkově.. a teď když už je velká 8m, tak to ani tak dlouho nevydržím…“

„….syn se líp cítil v šátku, ale já byla hotová… nosítko je teď pro nás všechny už jasná volba…“

„…já nebýt toho, že maličké to nedělalo dobře, bůh ví jak dlouho bych se potlačovala…“

„… myslím, že maminky mají největší strach z toho, že ztratí to pouto, alespoň to byl můj strach.. Ale není to tak, jde mít krásné blízké pouto i s miminkem v kočárku…“

🙏🏻Pojďme společně najít LASKAVÝ BALANC pro mámu i mimi.

👶🏼 MIMINKO

Pozorujme nejen možnosti & potřeby miminka, ale také své. Každý máme jiný výchozí bod. 

Jsem zastánkyní co největší různorodosti a co NEJVOLNĚJŠÍHO POHYBU pro miminko v souladu s psychomotorickým vývojem.

A tím myslím kombinace:

➳ nošení na rukách

➳ manipulace a stimulace na podložce

➳ volný pohyb na podložce 

➳ nošení v šátku, nosítku

➳ odpočinek / hraní / spaní v kočárku

🤱🏼MÁMA i MIMINKO po porodu prochází stejným procesem = NAPŘÍMENÍM

V případě miminka je to pozvolné rozvinutí ze skrčenečka do esovitě prohnuté páteře.

U mámy je to ZNOVUNAPŘÍMENÍ = hledání nového těžiště a postavení těla po těhotenství.

🤱🏼MÁMA

Zásadní otázka: 

📌 MĚNÍ POSTAVENÍ TĚLA NOŠENÍ DĚTÍ? 

Kdo nosí, ví.

Dokážeme během nošení zachovat neutrální postavení pánve a hrudníku?

Pokud ne, nemůže pracovat hluboké břišní svalstvo a tím přebírají nošení povrchové svaly, které jsou už tak dost přetížené, pokud nedbáme na vhodné pohybové návyky při běžných denních činnostech s miminkem.

Žena se zvládne udržet VĚDOMĚ v napřímení pár minut a poté se většinou začne přizpůsobovat tíze dítěte = 

〰️ prohne se v bedrech

〰️ zakulatí hrudník 

〰️ stáčí ramena vpřed

〰️ vyvěšuje se do kyčlí i kolen

〰️ dýchá povrchově

…. nepřipomíná vám to postavení těla v těhotenství?

❣️PREVENCE BOLÍSTEK

⦒ naučit se korigovat své postavení těla, dech a vnímat dobře oporu o chodidla

⦒ začít s šátkem pro lepší rozložení váhy miminka a později zkusit nosítko

⦒ nepodceňovat kvalitu úvazu v šátku a nastavení v nosítku

⦒ nošení s mírou

❣️ KOMPENZACE

⦒ napřímení a brániční dech

⦒ korigované postavení těla v běžných denních činnostech s miminkem

⦒ cvičení

3️⃣ MŮJ PŘÍBĚH o nošení po třetím porodu

𓁺 3 přirozené porody (2016, 2018, 2024)

𓁺 bez epiziotomie, jen mírné natržení

𓁺 diastáza od dětství

𓁺 hyperlordóza

Proč to píšu? Protože vše je individuální a to, co se dělo mně, se nemusí dít většině žen.

Berte to jako případovou studii, která má za cíl otevřít témata, o kterých se moc nemluví. Záměrem je poukázat na realitu, která nechce být často viděna, protože není známá, není věděna.  

Mé začátky s nošením jsem popsala v podcastu k šestinedělí.

POPRVÉ jsem šátek vzdala a nosila až od 4 měsíce v nosítku na výlety a pro utišení bolístek, jelikož kočárek byl u nás ok. Po ukončení kojení byl mým kámošem na uspání.

PODRUHÉ byl šátek už v šestinedělí, později nosítko… hlavně v rámci fungování v domácnosti, se synem a na uspávání jak staršího, tak mladšího syna.

❤️Miluju nošení, ale zároveň vím, že mé tělo nemělo nikdy tolik síly na to, aby nosilo delší dobu, jak jsem to viděla u jiných maminek. Úplně mi uniklo, že se během nošení potřebuju cítit dobře i já, nejen miminko.

Vyignorovala jsem se.

S PRVNÍM synem proto, že mé tělo nemělo nějakou specifickou bolístku k rehabilitaci, která by mě donutila se nad vším zamyslet a s DRUHÝM proto, že mi šátek/nosítko zachránilo fungování s dvouletkám, ale mělo své následky s hemeroidy, bolestmi beder a lopatky.

NA POTŘETÍ bylo mým velkým přáním ODPOČÍVAT a zdrojovat se VÝŽIVNOU STRAVOU, DOTYKEM A VĚDOMÝM POHYBEM. 

Nespěchat na sebe, neklást vysoké nároky. 

Nemusela jsem si uvázat miminko, abych se mohla starat o domácnost, kuchyň a pobíhajícího dvouletka jako kdysi. 

Další velké přání byl kontakt KUŽE NA KŮŽI nejen po porodu, ale co největší část šestinedělí VLEŽE.

ČTVRTÝ TRIMESTR tak Frída prožila převážně na mém hrudníku, aniž bych ji nosila. Takže pokud vám jde primárně o KONTAKT, zkuste preferovat cestu, která je šetrná k oběma stranám.

I tak mě zajímalo, jak si na tom stojí mé tělo, když si Frídu zavážu.

1️⃣ PRVNÍ TÝDEN PO PORODU – pokus

Poprvé jsem zkusila nosit týden po porodu do pevného nevynošeného šátku a necítila jsem úvaz dobře. Byla jsem v napětí, stejně tak Frída. Měla jsem velké bříško a miminko tlačilo přímo na něj a společně s gravitací mé PD hlásilo, že teď ještě určitě ne. Bránice, která po porodu začala hledat své místo se vůbec nechytala, a tak se nechytal ani můj dech.

2️⃣ DVA TÝDNY PO PORODU – 10 minut

Další pokus už byl s elastickým šátkem. Frída spokojená, vydržela 10 minut. Pořád jsem ji přidržovala hlavičku a ona zobáčkovala pusinkou na mou hruď hledajíc prsíčko. Když jsem se pro něco potřebovala ohnout, myslela jsem, že už se nikdy nezvednu. Byla jsem úplně vypnutá, nula síly.

PS: Nebyla jsem fanoušek elastických šátků, dokud jsem ho nevyzkoušela na vlastní kůži.

Elastické materiály snižují napětí tkání a není se o co opřít. Děťátko se s rostoucí váhou začíná prověšovat a není to příjemné ani mimi, ani mámě. Většinou je univerzálně 5 metrů dlouhý a kolem 50 cm široký. Miminko se nejčastěji váže do kříže s kapsou ven, má přes sebe 3 vrstvy a tak je krásně zajištěné. Úvaz je skvělý v tom, že se předváže dopředu a vy do něj miminko jen vložíte, což je pro maminky s první miminkem velká záchrana. Zvládne unést max. 5-6 Kg (ne 15 Kg, jak někde uvádějí prodej). Tzn. cca první dva/tři měsíce miminka dle hmotnosti. Za mě to určitě stojí za to, pokud nosíte poprvé v životě anebo potřebujete obstarat starší děti a nemáte zanošený pevný šátek.

3️⃣ TŘETÍ TÝDEN – 40 minut

REBOZO JAKO PODPORA

Tělo dalo po 20 minutách jasně najevo, že své těžiště ještě hledá, stejně tak postavení těla. Pomohl mi šátek / rebozo, který mi pánev zastabilizoval do neutrálního postavení, které je pro nošení zásadní.

PEVNÝ ŠÁTEK

Chtěla jsem už vyzkoušet pevný šátek, ale ten můj se nehodil, a tak jsem si půjčila jeden zanošený s příměsí eukalyptu a to už bylo úplně o něčem jiném. Šátek krásně kouzal, podpíral, já byla ve větším klidu a miminko se mohlo uvolnit a hned usnout. Zároveň byl hodně těžký a na přicházející teplejší dny nevhodný.

⁉️Zjištění 

Nemohla jsem s pevným šátkem dýchat…cítila jsem se jako ve šněrovačce. Dýchala jsem velmi mělce, povrchně, což způsobuje nedostatečné okysličení tkání, tuhnutí trapézů a šíje a díky absenci funkčního dýchání jsme ve větším STRESU.  Po chvíli jsem už nemyslela na postavení pánve a sklouzla jsem do vyklopení, které vypojuje pánevní dno ze své opěrné a nesoucí funkce. Přichází tlak na bederní oblast, pálení mezi lopatkami, tuhnutí trapézů a šíje, vypojení příčného břišního svalu a přetížení přímého. Nitrobřišní tlak tedy uniká bříškem a pánevním dnem.  Hrudník se nehýbal – chyběl trojrozměrný pohyb, rotace, dík které společně s napřímením krásně pracujete s diastázou. 

4️⃣ ČTVRTÝ TÝDEN – hodina

Po 4 týdnech už bylo mé tělo víc při síle. Pánevní dno mě neslo mnohem lépe a díky tomu jsem měla mnohem větší chuť nosit. Přes pánev jsem si ještě vázala rebozo, aby mi připomínalo neutrál a díky němu jsem byla v nošení vědomější.

NOSÍTKO od 3. měsíce

S elastikem jsem vydržela až do třetího měsíce a pak nastoupilo rostoucí nosítko po klucích. Hned jsem cítila přepůlení bříška díky pevnějšímu utažení bederního pásu, ramena se mi vtáčely dovnitř a cítila jsem, že miminko není tak zajištěné jako v šátku. A tak jsem si na festivalu Respekt k porodu koupila nové, které mnohem lépe vyhovovalo mým potřebám i díky překříženým popruhům.

5️⃣ 5 MĚSÍC

Mé bříško zdaleka ještě NENÍ oploštělé a dlouho nebude, ale společně s pánevním dnem je FUNKČNÍ a o to jde v rámci nošení především. Cítím, že velkou kapitolou budou nohy, které potřebují hodně posílit a tak NESPĚCHÁM, dbám na postavení těla společně s dechem a cvičím nepravidelně na zádech, bříšku a na čtyřech s Frídou po boku.

❣️MÉ DOPORUČENÍ PRO BUDOUCÍ MAMINKY:

✩ pohybová příprava – stoj, sed, zvedání, dřep

✩ zkouška a konzultace nošení v obchodě už v těhotenství

✩ bonding v šestinedělí ideálně vleže co nejdéle to půjde 

✩ nošení v šestinedělí se zavinutou pánví do šátku

✩ počkejte až do chvíle, kdy necítíte ve svém PD tlak, noste jen pár minut denně a přidávejte postupně

✩ korigujte napřímení a braniční dech

✩ naučte se vědomou chůzi

✩ dýchejte do zadního pruhu šátku či pásku pod lopatkami

✩ nechte ruce volně splývat s pohybem, aby se hrudník mohl hýbat do rotace

✩ pokud miminko uspáváte v šátku / nosítku, zkuste využít velký balón

✩ pokuste se miminko po uspání odložit do postele (když jste doma)

✩ kompenzujte po nošení – leh na záda, braniční dech, relaxace PD, otevření a cviky na rotabilitu hrudního koše

✩ vnímejte své tělo a jakmile vás někde začne pálit, reagujte úpravou postoje, zvědoměním opor

‼️PS: ženy s kýlou a nefyziologickou diastázou potřebují extra péči, než se pustí do cvičení. 

❤️Stejně jako miminka po nošení pokládáte na podložku, kde se může pořádně PROTÁHNOUTKOMPENZOVAT, tak i vy potřebujete nošení kompenzovat.  

❤️Stejně jako vy se necháte opečovat FYZIOTERAPEUTEM, dopřejte ho i svým dětem.

Dopřejte sobě i miminku LASKAVÝ BALANC. 

"Jsem celostní lektorka funkční jógy, mindfulness, průvodkyně a hlavně máma dvou malých chlapíčků a jedné princezny. Prostřednictvím těhotenské a poporodní funkční jógy ladím harmonii dvou duší na jógamatce a dodávám ženám jistotu po tělesné i duševní stránce. Provádím je na devítiměsíční cestě plné dobrodružství a sebepoznání. Setkávám se s nimi a jejich miminky také po porodu, kdy se pomalu navracíme s respektem a jemností zpět ke svému tělu. Vytvářím pro ně prostor ke sdílení radostí i starostí, kde jdeme krůček za krůčkem vstříc vědomému mateřství.  "  Více o mně....>>