fbpx
Rozhovor s Járou Trhoňovou

[ROZHOVOR] Boříme strachy a předsudky s porodní asistentkou Járou

Na dobré věci se vyplatí počkat. Můj první rozhovor, s Járou, porodní asistentkou a hlavně milou, trpělivou a laskavou duší.

Jára měla být u porodu mého druhého syna Rubena, avšak věci se někdy dějí jinak, než si plánujeme. Tolik jsem si ji přála, až jsem nakonec porodila bez ní. Její péči jsem si užívala před a po narození, když přestřihovala pupeční šňůru v našem autě před porodnicí… to je ale jiný příběh.

Všechno má svůj začátek, všechno má svůj čas a všechno má svůj konec.“

Švýcarsko

Hned na úvod bych se Tě ráda zeptala, jak se máš 🙂 

Mám se krásně! Blíží se Vánoce … dny, které trávím uprostřed rodiny a to mám ráda!  

Jaká byla Tvoje cesta k práci porodní asistentky? 

Byla to docela náhoda. Na tu myšlenku mě přivedly spolužačky z gymnázia, které si studium porodní asistentky vybraly jako další pomaturitní vzdělávání. Já jsem hledala variantu, kam se můžu hlásit, pokud se nedostanu na vysokou škou pedagogickou a tohle mě zaujalo. A stalo se, že jsem se ocitla na střední škole v Olomouci, kde jsem vystudovala porodní asistentku. Potom jsem pracovala rok v nemocnici na Mělníku, a pak už jen v Neratovicích. Praxe mi dala a stále dává nejvíc.

Z mých workshopů mám pocit, že jsou ženy čím dál víc informovanější a chtějí znát své možnosti, což je úžasné. Ale zároveň vím, že žiji v sociální bublině vědomého přístupu k mnoha věcem a tak by mě zajímalo, jak to vnímáš Ty ze svého pohledu, když pracuješ s různými typy žen? Jsou v dnešní době ženy v těhotenství a u porodu vědomější? Jsou informovanější, znají dobře své tělo a potřeby? 

Ano, ženy jsou v dnešní době rozhodně víc informované. O tom, jak probíhá porod, o kojení, o miminku. To ale vždy neznamená, že by dobře znaly své tělo. Často se setkávám s tím, že neumí popsat, co je trápí, nepřiznají, že potřebují pomoc, neumí zpomalit, odpočívat, nechat se hýčkat nebo naopak se třeba více hýbat.

Aby ženy lépe pochopily práci porodní asistentky… jak vypadá Tvůj běžný den v porodnici? 

V porodnici? Máme dvanáctihodinovou směnu. Někdy na porodním sále, někdy na oddělení šestinedělí +gynekologie. Den začíná tím, že si od předchozí služby převezmu rodičky (pacientky). Ráno je vždy zkontroluju a rozdám naordinované léky. Následuje vizita (kontrola lékařem), kde asistuji. Potom plním ordinace, věnuji se ženám v oblasti osobní hygieny, pomáhám s péči o ně samotné i o miminko.  Pokud jsem na porodním sále, věnuji se rodičkám podle jejich potřeb. Pomáhám ženě na cestě k porodu, u samotného porodu i bezprostředně po něm.

Jak probíhá Tvá soukromá spolupráce s těhotnou ženou? Co všechno péče zahrnuje?

Jestliže žena žádá kontinuální péči jedné porodní asistentky, v naší porodnici tuhle službu nabízíme. Tahle péče obsahuje několik schůzek před porodem, doprovod k porodu a péči po porodu. Hodně si s rodiči povídáme, podávám informace o porodu a péči o miminko, vybavení pro miminko. Často mluvíme i o osobním životě a snažím se jim předat klid. Hlavně v závěru těhotenství bývá kontakt hodně intenzivnější. Mají-li o čemkoliv nějaké pochybnosti, mohou mi kdykoliv zavolat.

Tuto fotku má Jára velmi ráda (nejsem to já)

Čím dál víc si ženy k porodu berou nejen nejbližší osobu, ale také dulu. Jak přistupujete v porodnici k dulám, které ženy doprovází?

Já jsem téměř vždycky ráda, když někdo ženu doprovází. Ať je to dula, kamarádka nebo otec dítěte. Když cítím, že je to člověk pro rodičku důležitý a podporující, komu ona věří a kdo ji zná, je to pro mě vlastně úleva v práci 🙂

To je fajn, jelikož mnoho žen může mít strach vzít si k porodu někoho, kdo by mohl být potenciální konkurencí. Co považuješ v rámci těhotenství a přípravy na porod za nejpodstatnější?

Pokud možno odstranit jakékoliv strachy. Veškeré obavy porod brzdí, dokonce ovlivňují i spuštění porodu. Žena se neumí dobře uvolnit, tím porod nezačne nebo nepostupuje. Strach má smozřejmě vliv i na miminko, nechápe, co se děje, je ve stresu a může mít třeba i zrychlený puls.

Jaký je přístup porodnice k respektujícímu vedení porodu, a celkově k maminkám s porodním přáním, ve kterém nechybí bonding, dotepání pupečníku, absence měření, vážení, atd.

Když mám mluvit za naši porodnici, rozhodně je to postoj velice vstřícný. Za poslední dobu se například změnila právě pravidla pro vydávání placenty, povolila se přítomnost doprovodu u plánovaných císařských řezů, vychází se více vstříc přání ambulantního porodu, vedení porodu vaginálně po předchozím císařském řezu anebo v poloze miminka koncem pánevním. Ale pořád je co zlepšovat 🙂 Třeba zavedením bondingu na operačním sále při císařském řezu.

U prvního porodu jsem na zpracování placenty ani nepomyslela, ale u druhého už bylo vše jinak a jsem za to moc vděčná. Jak se porodnice staví ke zpracování placenty? 

Nemá-li žena infekci během porodu, je možné si placentu odnést.

Velké téma jsou také muži u porodu. Jak s nimi pracuješ?

Je to různé, někdo sám ví, co dělat, někomu je potřeba trochu poradit, jak ženě může pomoci, jak ji nestresovat, povzbudit, uklidnit a tak podobně.

Co bys doporučila budoucím maminkám v rámci přípravy na porod?

Doporučila bych jim Tvůj kurz 🙂 Poslouchat své tělo a své miminko. Dobře se stravovat, nějakou pohybovou aktivitu, věřit si a svému tělu, že není těžké zvládnout porod. Obklopit se lidmi, se kterými je jí dobře. A těšit se, protože je to moc hezké, mít děti. 

Moje zkušenost s Neratovicemi byla jen pozitivní. Poprvé jsem přijela rovnou na porodní sál a na podruhé jsem to sice nestihla, ale poporodní péče byla moc fajn. U druhého syna jsme řešily možný porod koncem pánevním, jelikož se na poslední chvíli přetočil hlavičkou zpátky nahoru, ale naštěstí si to zase rozmyslel, a tak mě zajímá, jaký je přístup k porodu koncem pánevním nyní?

Teď jsme mnohem více nakloněni vedení  porodů koncem pánevním vaginální cestou, pokud jsou k tomu dobré podmínky. Tím myslím uložení a velikost plodu, aby žena nebyla po předchozím císařském řezu, nebo jiné operaci na děloze. Lékařský tým se rozšířil o doktory s dobrou zkušeností s těmito porody. Rozhodnutí o vedení porodu dělá lékař spolu se ženou nebo s oběma rodiči.

Jaká je Jára u porodu?

To se zeptej mých maminek 🙂 Snažím se být co nejvíc jen sledující, trpělivá, tichá. Stále žasnu nad tím velkým dílem, kterého můžu být součástí. A mám velkou radost, když se to daří. Mám ale i velký respekt k celému dění.

Pro mě jsi synonymem empatie a klidu… tyto vlastnosti jsou podle mě u porodu stěžejní. Být tam tiše, laskavě a dodávat ženě sebedůvěru. Je ještě něco, co bys ráda sdělila světu?

Že za něj děkuju a jsem tady ráda 🙂 Ať vnímáme všechnu krásu kolem nás a snažíme se ji nerušit, jen v ní být.

Ruben, krátce po porodu

Více o Jáře:

https://www.porodsjarou.cz/

https://www.facebook.com/groups/846176632170345/

"Jsem celostní lektorka funkční jógy, mindfulness, průvodkyně a hlavně máma dvou malých chlapíčků a jedné princezny. Prostřednictvím těhotenské a poporodní funkční jógy ladím harmonii dvou duší na jógamatce a dodávám ženám jistotu po tělesné i duševní stránce. Provádím je na devítiměsíční cestě plné dobrodružství a sebepoznání. Setkávám se s nimi a jejich miminky také po porodu, kdy se pomalu navracíme s respektem a jemností zpět ke svému tělu. Vytvářím pro ně prostor ke sdílení radostí i starostí, kde jdeme krůček za krůčkem vstříc vědomému mateřství.  "  Více o mně....>>