Říkáte si, co mají tyhle dvě věci společného… jenomže za oponou se skrývá mnoho. Troufnu si říct, že je za tím pohodová, klidná, bezbolestná cesta těhotenstvím, porodem a v neposlední řadě nepostradatelný základ pro další životní etapu, kterou je mateřství.
VĚDĚLY JSTE, ŽE:
» těhotné ženy se správným držením těla dokáží daleko lépe využívat svůj dech?
» správné hluboké dýchání upraví i zdánlivě nesouvisející problémy jako jsou bolesti zad?
» pomalé hluboké dýchání zvyšuje imunitu, zlepšuje trávení, zklidňuje nervový systém, uvolňuje svaly, brzdí překotné myšlení?
Téma dechu, které je společně s držením těla úvodním dílem (zdarma) ON-LINE KURZU DVĚ DUŠE NA JÓGAMATCE rozebereme v dalším samostaneném článku.
„GRAVID SERIÁL“
bude podrobně rozebírat v několika článcích jednotlivá témata, abychom pochopily, proč se daným partiím v těhotenství věnovat. Teď si toho mamuta nakrájíme na malé porce. Půjdeme část po části, abychom pochopily proč jsou zdánlivě samozřejmé věci tak podstatné. Na své cestě jsem toho nastudovala tolik, že si to nemůžu nechat pro sebe. Stačí totiž tak málo, aby nás tělo v těhotenství nebolelo…
TĚHOTENSKÁ KŘIVKA x SPRÁVNÉ DRŽENÍ TĚLA
Ukažme si to rovnou na obrázku. Co vidíte? Není to známý těhotenský postoj? Vídám to zcela běžne.
👎
» chodidla a kolena směřující ven
» prohnutá bedra
» zakulacená záda
» ramena stočená dovnitř svírající hrudní kost
» předsazená brada…
Nemusí to tak být. Stačí použít jednoduché vzorce pro srovnání těla a uvolníme tak přetížená místa, která nás trápí mnohdy zbytečně.
CHODIDLA V TĚHOTENSTVÍ
Stává se velmi často, že za mnou přicházejí maminky po porodu s tím, že je bolí chodila, kolena, kyčle, záda a že se nevejdou do bot. Těhotenství s sebou přináší nárůst váhy a pokud většinu času prosedíme v práci, naše chodila se nestačí vytrénovat na narůstající zátěž. Postupně může klenba ochabnout, pomalu se zbortit a naruší se tak osa dolní končetiny. Na chodidlech totiž začínají svalové řetězce, které určují postavení kotníků, kolen, pánve a ovlivní tak i zbytek těla. Proto chodidlům v těhotenské józe věnuji velkou pozornost.
CHODIDLA JAKO OPĚRNÝ SYSTÉM
Se zemí nás spojují chodidla, tak začneme pěkně od podlahy. Není třeba se bát složitých narovnávacích metod. Použijeme přirozenost našeho těla, i když se budeme z počátku cítit nekomfortně a to proto, že zapojíme svaly, které jsme v důsledku zvětšujícího bříška úplně vypnuly. Malá motivace pro vás – aby se stal zvyk zvykem, je potřeba ho trénovat a opakovat alespoň 21 dní. Pak už to bude automatika.
ČYTŘBODOVÁ OPORA
Abychom zachránily dopady prudkého zvýšení hmotnosti, je třeba dbát na správné rozložení váhy hlavně u chodidel. Představte si, že na vašich chodidlech existují čtyři body, které dohromady vytváří nosný pilíř pro vaše tělo. Tyto body najdete pod kloubem palce, malíku a na vnější a vnitřní straně paty.
Ty se pokuste co nejvíce zatížit a to tak, že se opřete do celé malíkové hrany (vnější část chodidla), která páteř vzpřimuje a poté se opřete do kloubu pod palcem, který páteř stabilizuje, abyste nespadly. Prsty jsou volné a tvoří vějíř. Kdybych vám chtěla ještě víc pomoci nacítit práci s klenbami, představte si, že vám jemně šimrám vnitřní stranu kotníku, ale palec, vnější část chodila a patu chcete udržet stále při zemi. Takto krásně nastavíte jak podélnou, tak příčnou klenbu.
ZAPAMATOVAT! Chodidla by neměly směřovat ven, ale naopak by měly být rovnoběžné jako kolejnice.
Jakmile nastavíte chodidla, zapojí se ony svalové řetězce, které se vinou kolem celého těla ve spirále až k hlavě a pomohou nastavit tělo do stabilizované polohy.
DĚTI NAŠI UČITELÉ
Až budete mít děťátko ve fázi, kdy se samo učí stát, pozorujte bedlivě jeho chodidla…Uvidíte, že kdykoli zavrávorá, nožička se opře o vnější stranu chodidla a pak se zakotví u palečků, aby nespadlo. Můžeme se od svých dětí neustále učit…
SPRÁVNÉ DRŽENÍ TĚLA V KOSTCE:
👍
» chodidla jsou jako kolejnice
» kolena by se měla srovnat tak, aby směřovala nad druhý/třetí prst na chodidle, neměla by být propnutá, spíš měkká
» pánev se nastaví do neutrální polohy tak, aby vytvořila oporu děloze a stabilní základ pro horní část těla
» velké kouzlo umí zevní rotátory kyčlí – aktivací pěstujeme pevný zadeček (tento sval velmi reaguje na emoce)
» zapojí hluboký stabilizační systém CORE – svaly pánevního dna, příčný břišní sval, hluboké krátké svaly zad a bránice
» bránice poté začne během dýchání fungovat tak jak má, protože je umístěná v ose přímo nad pánevním dnem a páteř se přirozeně napřímí
» ramena oddalujeme od uší a lopatky stahujeme směrem k hýždím (pozor:lopatky nestlačujeme k sobě)
» dlouhá šíje – mějte na paměti, že vaši cílem je být vždy o kousíček vyšší… a ta potřeba bude vycházet od temene hlavy. Zde se totiž vyhnete předsazené bradě, která bývá v těhotenství velmi častým jevem
JAK CHRÁNIT SVÁ CHODIDLA = CO VYNECHAT
» dlouhé stání, dlouhé sezení
» noha přes nohu
» vysoké podpatky
» nošení těžkých věcí
CO ZAŘADIT
» cvičení – cévní gymnastika
» chůze na boso po nerovném terénu
» procházky (zkracovat cesty MHD)
» jemné masáže od partnera (reflexní masáže mohou provádět jen zkušení maséři 😉
» aktivace správného postoje kdykoli to jde – na zastávce, v MHD, v kuchyni, dokonce i když držíte dítě v jedné ruce a druhou vaříte
» RYCHLÁ POMOC v případě, že vám leh na zádech nedělá problém:
Další proč, co a jak k těhotenským obtížím spojených s otoky, křečemi rozebírám v druhém videu, které se věnuje SÍLA DOLNÍCH KONČETIN. Kromě cvičení vás zkusím navést také ke stravovacím tipů.
Zkusme do té doby trénovat svaly na chodidlech a vyvážený postoj, abychom si ulevily touto jednoduchou cestou. Stačí málo…