VÝŽIVA, SUPPLEMENTACE A INFORMOVANOST V TĚHOTENSTVÍ

Nečekejte odborný příspěvek, který není v mé kompetenci, spíš jen nahlédnutí a sdílení své cesty.♡

Doporučuji informace a vedení od Karolíny Kostroňové @_kerolajnaa_ , která pro ženy v kurzu Dvě duše na jógamatce sepsala výživného průvodce “Strava (nejen) v těhotenství”.
Další ženou, která mě obohatila svými zkušenostmi je @petra.zehnalkova

Mrkněte na jejich práci a nasávejte, stoji to za to.

Co se jídla týče jídla, jsem takový věčný zapálený student, zkoušeč a pak následný pouštěč :))

V prvním roce po druhém porodu jsem byla fyzicky a psychicky tak vyčerpaná, že jsem už nemohla jinak a šla cestou naturopatie s mou milovanou Petrou Štorch, která mě vytáhla z nejhoršího díky jejímu celostnímu přístupu. Mimojiné Peťka mi zase zpracovala vyloženě diplomovou práce na téma Výživy pro maminky do poporodního kurzu.

Šly jsme cestou krevního obrazu, navnímání mé aktuální situace a následného osobního protokolu se suplementací. Spoustu věcí se upravilo přirozeně, až když jsem se pořádně vyspala a přestala kojit. Tělo je moudré a ke své regeneraci potřebuje hlavně naslouchání a jednoduchost.

Prošla jsem si Whole 30 (30 denní nutriční restart organismu podle programu manželů Hartwigových. Jeho cílem je skoncování s nezdravými stravovacími návyky, obnovení zdravého metabolismu, ozdravení zažívacího traktu a srovnání imunitního systému), ale v době, kdy jsem na to neměla sílu. Skončila jsem těsně před závěrem, ale i tak mě restart neskutečně posunul.

Čím informovanější jsem byla, tím více jsme doma dbali na to, abychom sobě a kluků dávali to nej… postupně se z toho nej stalo 80/20… Paretovo pravidlo, které mě tolik nehranilo a poskytlo mi větší svobodu, která víc odráží realitu všedních dní s dětmi, když jste pracující rodičové bez pravidelné pomoci prarodičů.

🥑 🥥🍳🧅🧄🫐
V těhotenství jsem kromě pestrosti přidala víc výživy v podobě:

Zdravých tuků
(ghee, máslo, sádlo, avokádo, olivový a kokosový olej)
Vajíček
Jater
Vývaru
Ryb
Kefíru
Kyselé zelí

🥐 Pořád si dám ráda chleba s máslem, šunkou a sýrem, a nehoním se za dokonalostí, protože stres je mnohem větší škůdce, než croissant s láskou snězený.

Čím víc jsem přípravu jídel zjednodušila, tím výživnější byla. A že já si spoustu věcí umím zesložiťovat… tak tady už ne🙊

📚 Kromě zmíněných žen jsou mi inspirací knihy

🤰🏼To pravé jídlo v těhotenství (Lily Nichols)

a pro šestinedělí
🤱🏼The First Forty Days (Heng Ou).

📍A jaké doplňky stravy se mnou jdou těhotenstvím?

Pravidelně:
✩ Vitamin code – raw prenatal (1, 2 trimestr)
těhotenský komplex

Pregnancy and fertility (od 3. trimestru)
Obsahuje lyofilizovaný extrakt z ústřicového masa (40 %), hovězí slezinu (30 %), kolostrum (20 %) a játra (10 %)

✩ extra panenský olej z tresčích jater Rosita
je získáván z volně lovených tresek, omega 3, vitamin A, D3

✩ Natios magnesium bisglycinat – relaxujjící h. odpoledne, večer
Natios magnesium malate – energizující h. na ráno

✩ čistý 100% hovězí kolagen Woldo Health
pro výživu kostí, kloubů, zubů, regeneraci tkání a revitalizaci vlasů a pokožky

✩ Acerola, šípek, rakytník
vitamin C

Nepravidelně:
✩ Epsomská sůl
obsahuje síran a hořčík
celkové zklidnění a regenerace organismu

✩ Elektrolyty, voda se solí
Vápník, Hořčík, Sodík i Draslík
Prevence nadměrného zadržování vody, svalových křečí či poruch srdečního rytmu, změny nálady, únava či bolesti hlavy

✩ Prevence streptokoka
od 33 týdne lichořeřišnice

✩ Nachlazení
Spánek, céčko, vývar, echinacea

✩ Rýma (způsobila mi v prosinci velký tlak na PD, který se po měsíci zavinování a cvičení krásně srovnal)
Quinton – nosní sprej s mořskou plazmou, SINUOREGA – přírodní sprej do nosu s mořskou solí a výtažky divokých bylin

✩ Při kašli
(naštěstí se mi vyhnul, ale přikládám, co používám běžně a další možnosti)
manukový med, streptokill, sléz a jitrocel, vincentka, ibišek, tymián (čaj, kapky, pastilky),lichořeřišnice, oregano, šťáva ze syrové cibule smíchaná s medem

✩ Bolest v krku
kloktání šalvěje (nepít!), Priessnitzův zábal na krk (studený mokrý zábal přeložený suchým šátkem), manukový med, lichořeřišnice, oregano, česnek

A nezapomeňte na tu nejdůležitější ingredienci a tou je radost z maličkostí v každodennosti 🫶🏻

Informovanost v těhotenství 💬

Za mě určitě ano, protože pokud neznáte své možnosti, jako byste žádné neměly. Ale i tady platí všeho s mírou.
Přemíra informací znamená zahlcená mysl, spoustu otazníků a bytí v hlavě. A my se v těhotenství a u porodu potřebujeme dostat více do těla.

Existují desítky kurzů, knih a informačněinspirujících platforem. Kombinace, které moc fandím je jeden hlavní zdroj a porodní asistentka/dula, se kterou můžete vše konzultovat individuálně.

Ráda bych s vámi posdílela mé tipy na zdroje:

🤰🏼PŘEDPORODNÍ KURZY

✨ Přirozeně k porodu a mateřství

Komplexní počin Aničky Kohutové @annakohutovaporodniasistentka a Jany Lesany @jana_lesana, který obsahuje těhotenství, porod, šestinedělí, kojení, péči o dítě a další bonusy. Anička v něm jde hodně do praxe nejen po fyzické rovině, ale také pečující (rebozo úvazy i masáž, olejíčky). Velice obsáhlý kurz, který se dívá na toto křehké období opravdu ze všech možných úhlů. Jsem ráda, že mohu být součástí.

✨ Příprava na porod, šestinedělí a život s miminkem 

Vymazlený kurz od Kristýnky @strom_zivota , která rozebírá zdravé těhotenství a přípravu na porod, jak funguje porod, péče při porodu, kojení, první dny s miminkem a regenerace po porodu, partnerství a intimita po narození dětí, rodičovské minimum, milníkové kartičky, vzor porodního plánu a spoustu dalšího. Kristýnky přesah do psychologie je velkým benefitem kurzu, který na mě dýchá velkým klidem.

✨ Příprava na zdravé těhotenství
✨ Zdravé těhotenství a přirozený porod

Příprava na zdravé těhotenství je program pro ženy nebo páry od Káji @_kerolajnaa_ , které plánují v budoucnu početí miminka a chtějí se na něj připravit, jak nejlépe dokáží. Je také vhodný pro páry, které již mají problém s početím nebo pokud se z jakéhokoliv důvodu chystáte na IVF a chcete maximálně vyživit a vytvořit ty nejlepší podmínky pro udržení těhotenství. (Můžete mít na něj slevu 10% s kódem „veronika“)

Zdravé těhotenství a přirozený porod je pokračováním prvního programu, kde se Kája zaměřuje hlavně na oblast výživy v těhotenství, doplňky stravy pro 1., 2. a 3. trimestr i období po porodu, hydrataci, jak pracovat s nevolnostmi skrze živiny i psychosomatiku, prevence těhotenské cukrovky a jak se stravovat, když už nastane, jak bezpečně řešit virózy v těhotenství, vaginální mykózy, pálení žáhy, zácpu, hemeroidy, důležitost souladu s cirkadiálním rytmem a nastavení funkčních rutin, stress management,…
Kurz obsahuje také těhotenství, porod a šestinedělí pohledem lektorky hypnoporodu, duly a laktační poradkyně Vendy Gajdošové.
Jsem ráda, že mohu být součástí. (Opět na něj máte slevu 10% s kódem „VERONIKA10“)

✨ Porod je krásný + Krásné šestinedělí

U Kateřiny a Petry @porodjekrasny najdete kompletní předporodní přípravu s hypnoporodem a gravidjógou. Zakusila jsem jejich živou verzi a je skvělá i pro tatínky, kteří se pak díky podání holek cítí jistější a ví, jak své ženě mohou pomoci. Krásné šestinedělí pak zahrnuje kompletní přípravu na období po porodu, kojení a šestinedělí.

📖 KNIHY

💫 Znovuzrozený porod – Michel Odent

Kdyby měla být jen jedna kniha, tak tahle. Injekce sebedůvěry v intuitivní schopnost našeho těla porodit bez navádění a jakýchkoli zásahů. Kniha funguje jako oxytocin pro všechny ženy, které mají nad hlavami spoustu otazníků, strachu a obav.

💫 Mateřství a setkání ženy s vlastním stínem – Laura Gutman

Pro mě převratná kniha, díky které jsem v mateřství prozřela a začala vnímat spoustu věcí jinak. Otevírá pandořinu skřínku se všemi světly i stíny. Co všechno se může skrývat v ženské psychice s příchodem dětí… když se ženy nepoznávají. Vytváří otevřené pole pro ty nejčernější myšlenky a upřímně popisuje, jak se ve všem vyznat.

💫 Co je pro mě dobré? Důležitá rozhodnutí v těhotenství a při porodu – Sara Wickhamová

Popisuje různé perspektivy a rozebírá možnosti, které jsou ženám v průběhu těhotenství nabízeny. Přináší tipy, nástroje a informace, které pomáhají udělat s klidem důležitá rozhodnutí a poznat, která z cest je vhodná právě pro vás.

💫 Zdravé těhotenství, přirozený porod – Ingeborg Stadelmann

Těhotenská bible, ke které je třeba přistupovat s rozvahou a louskat jen to, co zrovna potřebujete poladit. Kniha se pro mě stala cennou příručkou a společnicí během porodu a hlavně v šestinedělí. Německá porodní asistentka Ingeborg pečuje o těhotnou ženu a matku z pohledu klasické homeopatie, bylinek a aromaterapie.

✍🏻Inspirace & informace k těhotenství a mateřství

@sebevedomarodina.cz

@_kerolajnaa_ 
@mojeporodniasistentka
@vanda_schreierova

Věřte svým instinktům a nasávejte tam, kde cítíte důvěru. Zaměřte se víc na objevování, zkoumání, vnímání svého těla a potřeb, než na plošnou teorii. Vše se pak propojí a bude sedět vám na míru.

Namasté

"Jsem celostní lektorka funkční jógy, mindfulness, průvodkyně a hlavně máma dvou malých chlapíčků a jedné princezny. Prostřednictvím těhotenské a poporodní funkční jógy ladím harmonii dvou duší na jógamatce a dodávám ženám jistotu po tělesné i duševní stránce. Provádím je na devítiměsíční cestě plné dobrodružství a sebepoznání. Setkávám se s nimi a jejich miminky také po porodu, kdy se pomalu navracíme s respektem a jemností zpět ke svému tělu. Vytvářím pro ně prostor ke sdílení radostí i starostí, kde jdeme krůček za krůčkem vstříc vědomému mateřství.  "  Více o mně....>>