Energie v těhotenství

„Bez kafe jsem marná“

Věta, která se objevila nejen v Jógových rituálech v těhotenství, které teď skončily, ale také ve společné skupině žen mých kurzů.

(©) Lucie Fenclová

Jaké by mohly být příčiny?

Hormonální gejzír v těhotenství

Nepravidelný spánek

Nedostatek hořčíku

Nevhodný dechový vzorec

Zahlcení soc. sítěmi

Kofein

Stres

A jaké by mohly být cesty ven?

Péče po fyzické a duševní rovině

Spánková hygiena a pravidelnost

Výživný jídelníček a suplementace

Pomalý, jemný, brániční dech nosem

Hranice a soucit se sebou

Elektrolyty, čaj, kakao

Mindfulness

Po probuzení bychom měly mít největší energii, která s postupem dne přirozeně klesá.

Ideálně bychom se měly probudit samy od sebe bez budíku, dýchat jemně a pomalu, vystavit co největší plochu svého těla světlu (ne tomu umělému), provést svou očistu v koupelně a výživně se najíst.

Co tedy nabourává naší energii a háže nás do únavy hned po probuzení?

TĚHOTENSTVÍ

Obzvlášť v prvním trimestru jsme ve velkém útlumu. Energie kolísá a je nám šoufl. Někdy kolem 13./14. týdne už se vše harmonizuje a my pomalinku začínáme síti sílu a vrací se nám chuť.

SPÁNEK

Pokud chodíme spát kolem půlnoci, bohužel naše tělo neregeneruje tak, jak by mohlo, kdyby šlo spát kolem desáté hodiny, kdy naše tělo regeneruje nejvíce z celé noci. Nedohoníme to ani tím, že budeme spát od půlnoc do desíti ráno. Naopak můžeme být ještě více unavené.

Spánková hygiena před usnutím by měla zahrnovat místo umělého světla červené, max. žluté. 2 hodiny před spánkem bychom už neměly jíst (tělo pak vydává energii na trávení), a místo akčního filmu by byla vhodnější odpočinková četba nebo relaxace. Můj tip před usnutím, když vám jede hlava, je dechové Čandra bhédana – dech na levou nosní dírku, který zklidňuje, ztišuje mysl a pomáhá s usínáním.

Důležitá je pravidelnost – chodit spát a vstávat přibližně ve stejnou dobu.

HOŘČÍK

Obří kapitola, na kterou nestačí tento minipříspěvek, ale obzvlášť v těhotenství je ho třeba zvýšit, protože ho máme díky životnímu stylu ve většině nedostatek. Pomáhá s křečemi v nohách, častým tvrdnutím bříška, bolestmi hlavy, únavou, nespavostí, neurologickými potížemi…

Ráda bych také pomohla vyvrátit mýtus, že by se po 36. týdnu už hořčík neměl brát, jelikož je děloha sval, tak aby pracoval, jak má a ženy nepřenášely. Tato teze není nikde podložená a v zahraničí se o ničem takovém také nedočtete.

Důležité je ho brát ve správné formě s dobrou vstřebatelností, jelikož běžně dostupné formy z lékárny většinou způsobují projímavost a zatěžují. Nejvíc vstřebatelný hořčík na trhu je od značky Natios a Brainmax díky nejvyššímu obsahu bisglycinátu hořečnatého na 200 mg.

DECH

Dýcháte povrchově, jen do bříška, hrudníku nebo do podklíčků?

Vnímáte, že dýcháte?

Dýcháte nosem nebo pusou?

Když se octnete v nevyvětrané místnosti, co cítíte? Malátnost, únavu, chce se vám spát?

Pokud svému tělu nedáme dostatečnou porci kyslíku, aby bylo saturováno na 98%, jsme náchylnější na různé nemoci, únavu a úzkost.

Když se zaměříme na dech nízkoobjemově, budeme dýchat nosem a ne pusou, kterou máme na jezení, pití a mluvení, začnou se dít divy.

Neslyšitelný, jemný, dlouhý, plný dech a ještě delší výdech. V paranasálních dutinách tak vzniká oxid dusnatý, který je antivirový, antibakteriální a vazodilatační. Při pomalém plynulém nádechu se dostane z nosu do plic, kde roztáhne cévy a umožní lepší přenos kyslíku z krve do buněk. Pokud naše buňky nemají dostatek kyslíku, nastoupí únava a bolest hlavy. Dech je v našem těle nejvíce se opakující pohyb a během jednoho dne se nadechneme a vydechneme 14-20 000 x.

SOC SÍTĚ

Obří stresfaktor, když se z nich stane zlý pán, ale ne dobrý sluha. Největší platforma pro srovnávání a hodnocení. Pokud si ho nenastavíme tak, aby nám dělal radost, může nás zahnat do kouta. Já se letošní prázdniny chráním ztišením 90% příspěvků včetně příběhů společně s mým vlastním stažením se z nich a je neuvěřitelné, jak moc velký lifehack to je.

KOFEIN

Umím to taky…. přivodit si pocit, že kofein nepotřebuju a že mi káva jen chutná. Když tento pocit potřebuju každý den, abych se cítila při síle, lítám v tom. Naše tělo si zvykne na pravidelnou dávku kofeinu a jakmile ho na den vysadíme, tělo a mysl se nám odvděčí obr únavou a zpruzelostí. Dávat si kafe po ránu je „zásah do černého“. Ve chvíli, kdy bychom měli mít nejvíce energie (pokud se snažíme o výše zmíněné) jdeme se „nahodit“ do modu, abych „nebyla marná“ a přirozenou energii si tím bereme. Zveme si do života víc kortizolu, úzkost, vybzíkanost a trávicí potíže. Když je ale kafe jako chuťovka (bez mléka) jednou za čas po obědě, pak je to paráda a nic proti ničemu. Zkuste nahrazovat kafe nápojem z eletrolytů, bylinkovym čajem nebo kakaem.

STRES

Stres (ten negativní, jelikož pozitivní stres nás naopak posiluje) je zabiják imunity číslo jedna a stejně tak nabourávač spánku a energie. Se stresem kromě výše vypsaného pracuji přes mindfulness, kraniosakrální ošetření, fyzioterapii kombinovanou se somatic experiencing a v mém hypersenzitivním případě hlavně tichem.

Nemusíme měnit všechno naráz, není to udržitelné. Pojďme na to v krocích, pomalu jednu věc za druhou. Držme si palce🫶🏻

"Jsem celostní lektorka funkční jógy, mindfulness, průvodkyně a hlavně máma dvou malých chlapíčků a jedné princezny. Prostřednictvím těhotenské a poporodní funkční jógy ladím harmonii dvou duší na jógamatce a dodávám ženám jistotu po tělesné i duševní stránce. Provádím je na devítiměsíční cestě plné dobrodružství a sebepoznání. Setkávám se s nimi a jejich miminky také po porodu, kdy se pomalu navracíme s respektem a jemností zpět ke svému tělu. Vytvářím pro ně prostor ke sdílení radostí i starostí, kde jdeme krůček za krůčkem vstříc vědomému mateřství.  "  Více o mně....>>