[TÉMA MĚSÍCE – ODPOČINEK] Umění odpočinku v těhotenství

Odpočinek v těhotenství… mělo by to být úplně automatické, ale z mé praxe vidím často opak. Ubrání na povinnostech, zvolnění, poslouchání svého těla… většinou se tak děje až na konci těhotenství. Co jiného by nás mělo vtáhnout do SEBE a zklidnit, než nový ŽIVOT v nás?

Přebytek informací, možností a tlak na výkon rozhodně nenabádá k odpočinku a uvolnění. Jak z toho ven? Vždycky si nakonec na vše přijdeme samy, ale někdy je cesta zbytečně dlouhá a trnitá.

Každá máme svůj vlastní recept na odpočinek, ale málokdy si ho dopřejeme. Mou motivací je vás pozvat zpátky k sobě, na chvilinku vás zastavit a tak jsem celé dva měsíce skládala různé tipy formou příspěvků na mých sociálních sítích, které by vás mohly motivovat k vlastním rituálům a radostem, které vám dovolí vypnout a jen tak být…

NAD ČÍM DNEŠNÍ TĚHOTNÉ ŽENY NEJVÍC PŘEMÍTAJÍ?

 • Nedostatek odpočinku 
 • Hledají se 
 • Dýchají povrchově
 • Vlečou se v rychlém tempu dnešní doby
 • Dělá jim potíže napojit se na sebe a miminko
 • Schází jim důvěra v sebe sama, ve vlastní rozhodnutí
 • Být jen tak, bez aktivit 
 • S jedním či vícero dětmi hledají chvíli pro sebe a miminko

Každý měsíc se ponese ve znamení jednoho tématu, který se prolne do všech těhotenských sfér. Nyní jsem se věnovala ODPOČINKU. Pojďme na to.

RELAXACE

Gró celého těhotenství a porodu je UVOLNĚNÍ. Jak k němu dojít?Nepotřebujeme nic jiného, než znát své TĚLO, pocit BEZPEČÍ, následovat INTUICI a umět se ponořit do VLASTNÍHO SVĚTA.

Zima je období, kdy bychom se přirozeně měly stahovat do sebe, ŠETŘIT SE a nabírat energii na dlouhé sluncem zalité dny.

Zní to jednoduše, ale podle mě je to ta nejtěžší věc v současnosti. Na druhou stranu, co by mělo být větší motivací, než TĚHOTENSTVÍ a nový ŽIVOT ve vás?

Po uvolnění, harmonizaci a zpomalení touží spousta lidí. Dnešní doba nám k tomu moc nenahrává, ale vše je jen o tom, jak si to NASTAVÍME a jak dobře se ZNÁME. Nemyslím si, že jde hluboce uvolnit a odpočívat, když v sobě máme jeden velký ZMATEK a šijí s námi všichni čerti.

Kdysi pro mě byla RELAXACE na konci lekce obrovský úkol, nešlo mi jen tak ležet a uvolňovat celé tělo za doprovodu slov či hudby…. podívat se do SEBE, a necouvnout.

Jak je to v těhotenství, kdy se téma strachů a obav nabaluje jako SNĚHOVÁ KOULE? Je toho moc a udělat krok k JEDNODUCHOSTI je jako VÝSTUP na MOUNT EVEREST.

Zkusme to pomalu, po malých krůčcích, bez MUSÍM a MĚLA BYCH.

Pusťte si hudbu nebo relaxaci s vizualizací, lehněte si na levý bok, podložte si hlavu, bříško a koleno tak, abyste byly uvolněné a necítily tlak v bedrech, zhluboka NADECHUJTE a vydechujte veškeré NAPĚTÍ z těla ven. Takto pomalu cestujte mentálně celým tělem až dojdete k hlubokému uvolnění. 

POZNEJTE SAMY SEBE A ULEVÍ SE VÁM

Mám ráda rozhovory s lékařem funkční medicíny Honzou Vojáčkem nejen proto, že s jeho názory souzním, ale také proto, že se vždy dozvím tolik nového.

V hlavě mi utkvělo hlavně to, co sama říkám těhotným ženám – poznejte samy SEBE a ULEVÍ se vám. Dojde k UVOLNĚNÍ a to je základ pro přirozený porod bez zbytečných zásahů.

Těhotenství je jedna velká jízda, která nekončí porodem, tím to teprve začíná. Porod je natolik intenzivní a vy jste během něj takové jaké opravdu jste, NEUTEČETE před sebou.

Proto ženy nabádám k tomu, aby zpracovaly své strachy, obavy a hlavně POZNÁNÍ sebe samotné ještě před porodem, který je pro mnohé možná prvním velkým ZRCADLEM, ve kterém pak dál pokračují děti.

Doporučuji rozhovor dávkovat postupně, stojí to za to.

Poznejte samy SEBE a ULEVÍ se vám.

Cukrfree Podcast #12: MUDr. Jan Vojáček o funkční medicíně

PROCHÁZKA ZASNĚŽENOU KRAJINOU

To je ODPOČINEK na druhou.

CHŮZE je nejpřirozenější pohyb vůbec a proto kromě jógy doporučuji dlouhé procházky až do samého závěru těhotenství, pokud je vše v pořádku.

CHŮZE: povzbuzuje krevní oběh, napomáhá eliminovat některé těhotenské obtíže (otoky dolních končetin, nízký krevní tlak, těhotenská zácpa, poruchy spánku). Pamatujte na VZPŘÍMENÉ držení těla, které aktivuje hluboký stabilizační systém a zapříčíní správné NESENÍ miminka v pánvi.

Křupající sníh vás uvrtá do TADY a TEĎ a to je ta pravá MEDITACE.

HUDBA jako přirozený oxytocin?

Kromě pohybu mám další dvě LÁSKY, kterým se věnuji kdykoli to jde. HUDBA a FOTKA. Obě ve mně probouzí RADOST a SPONTANEITU.

Dokáže vás hudba rozesmát, nahecovat nebo ukonejšit?
Vyvolává ve vás hudba radost a spontaneitu?

Vše zmíněné je v TĚHOTENSTVÍ a hlavně u PORODU tak potřebné. Být v sobě, zapomenout na čas a plynout…
Pojďte všem pocitům naproti díky HUDBĚ. Každý měsíc sestavím PLAYLIST na dané téma.

🎧 ODPOČINKOVÝ PLAYLIST

Užijte si procházky, cvičení, denní činnosti nebo hraní s dětmi za doprovodu mých oblíbených interpretů.

Pro odběr PLAYLISTŮ do vašich schránek se stačí přihlásit zde.

ZIMNÍ POHÁDKA

Krásné zhmotnění VIZUALIZACE, kterou si můžete představovat u PORODU v druhé době porodní.

❄️ PADAJÍCÍ VLOČKY S HLUBOKÝM VÝDECHEM SMĚREM DOLŮ ❄️

Užijte si ji a nezapomeňte, že díky procházkám zasněženou krajinou zajišťujete sobě i miminku kvalitní oxidativní DÝCHÁNÍ.

Díky vlhkosti dostáváme dechový komfort, zklidní se nadledvinky a sníží se kortizol.

Nádech, výdech nosem. 

Lelkovat s padajícími vločkami můžete zde

BALÁSANA

Těhotenská jóga není o maximálním možném protažení. V této křehké životní fázi ambice nemají opodstatnění. Vedu ženy jemně tak, aby cviky spíš častěji opakovaly a držely se v nich na cca 3 dechy.

BALÁSANU považuji za NEJPŘÍJEMNĚJŠÍ pozici v těhotenství. Většímu bříšku uděláme prostor pomocí bločku, kterým podložíme hlavu.

Používám ji v sestavách často. PROČ?

✔️rozšiřuje pánevní kanál – průměr pánevní dutiny
✔️zvyšuje pohyblivost kyčelních kloubů
✔️uvolňuje bedra
✔️odlehčí křížové kosti a kostrči
✔️podporuje proudění krve do oblasti pánve a dělohy
✔️prospívá všem orgánům pánevní dutiny
✔️v balásaně je miminko jako na houpačce, je mu příjemně
✔️je skvělá v závěru těhotenství, kdy potřebujeme sejmout nadbytečnou váhu z páteře
✔️vhodná pro otvírací fázi porodu

ODPOČÍVEJTE ženy a nebuďte na sebe v jógové praxi přísné. Zkuste vnímat jednotlivé nuance a poznávejte se.

SPÁNEK V TĚHOTENSTVÍ

Jste sovy, skřivani nebo něco mezi – kolibříci?

Já odjakživa sova a ať dělám co dělám, nedokážu to změnit… a ještěže tak. Po poslechnutí rozhovoru od Cukrfree.cz​ s Petrem Šóšem jsem si oddechla, jelikož dělat ze sebe skřivana je jakobych šla proti sobě, proti své biologii.

Ulevilo se mi… každý jsme jiný a ve spánku to platí stejně tak. Rozhovor nabitý spánkovými informacemi v souvislosti s jídlem, pitím, a také rodičovstvím.

 • dospávání nefunguje
 • s délkou spánku je to jako s jídlem, jezte do polosyta a nepřejídejte se
 • poznejte kolik hodin potřebujete k vydatnému spánku a dodržujte je
 • dopady nepravidelného spaní u dětí

Už nějakou dobu na mě čeká knížka PROČ SPÍME od Matthew Walkera a asi vím proč. Nechci se dozvědět, jak je na tom můj mozek po čtyřletém nespaní s dětmi. Ale už je čas, spánek je totiž LÉK NA VŠECHNO. Obzvlášť u těhotených žen, kterým zpravidla s narůstajícím bříškem kvalita spánku klesá. Sice je to klišé, ale pravda… spěte dokud to jde.

MALÁ SPÁNKOVÁ REKAPITULACE:

💤spánek je nezbytný pro obnovu organismu
💤 ovlivňuje tvorbu růstového hormonu, který stimuluje růst, reprodukci a regeneraci všech buněk v našem organsimu
💤spánek potřebujeme pro naši imunitu – když jsme nemocní, spíme déle
💤spánek ovlivňuje to, jak se cítíme a naopak, jak se cítíme, ovlivňuje náš spánek
💤serotonin – hormon a zároveň neurotransmiter ovlivňuje naše emoce, náladu, sexuální apetenci, agresivitu či strachy a úzkosti.
💤nedostatek spánku vede ke snížení hladiny serotoninu a zvyšuje produkci stresových hormonů => startovač pro deprese, diabetes 2. typu a vysoký krevní tlak

Cukrfree Podcast #16: MUDr. Peter Šóš Ph.D. o spánku

MUZIKOTERAPIE

Užijte si dnešní den s malou ochutnávkou z mého odpočinkového playlistu.

VYPNĚTE NOTIFIKACE

Odstřihnutí od neustálého koukání po telefonu – VYPNUTÍ NOTIFIKACÍ u aplikací. Zkuste to. Už pár dní to tak mám a je nesmírně osvobozující nebýt OTROKEM telefonu. Jsem to já, kdo určuje, kdy vezmu telefon do ruky a ne zvuky, bannery, či ikony s čísly. 

TĚHOTENSTVÍ

V těhotenství nás telefon svádí ke komunikaci a hledání informací mnohem víc. Porovnejte čas věnovaný komunikaci s miminkem, cvičení, vědomému dechu, relaxování, kamarádům, rodině nebo jen tak koukání a čas věnovaný telefonu. Cílem není moralizovat, mým záměrem je si to ZVĚDOMIT a popřemýšlet, jak to doopravdy chcete.

MATEŘSTVÍ

Od té doby, co mám kluky jsem si vypnula vše, co jsem mohla. Zbyl mi pouze messenger. V pracovním procesu jsem si tohle nastavení nemohla dovolit, ale jako MAMINKA konečně ano. Nic nehoří tolik, jako čas strávený s dětmi VĚDOMĚ. Focení mě asi nikdy nepřestane bavit, ale neustálou připravenost REAGOVAT posílám k šípku. 

O sociálních sítích někdy příště, ale zkusím jen tak nadhodit pár OTÁZEK a rozvířit VNITŘNÍ DEBATU …

Jste pasivní konzument a VOYER nebo aktivní přispěvatel a SDÍLEČ svých myšlenek, zážitků a přesvědčenÍ?

Co vám to dává a co bere?

Na chvíli se zastavte a přemýšlejte.

MEDITACE PĚTIMINUTOVKA

Vidím na ženách, jak je pro ně těžké se vyznat nejen v přístupu k těhotenství a porodu, ale také v sobě samé.

9 měsíců uteče jako voda a většinou si vše uvědomíme a zpomalujeme až ke konci těhotenství, kdy se spoustu věcí snažíme dohnat. 

Cítila jsem, že je třeba nabídnout ženám možnost se více zaměřit na sebepoznánízpomalení a uvědomění si, co jim dělá opravdu dobře. Naučit je, že se MEDITACE nemusí bát. Že jde jen o to, NAUČIT SE BÝT SAMY SE SEBOU, s tím, co je, BEZ ÚSILÍ. Umět vše okolo sledovat bez hodnocení nebo analyzování. Nemá to být jen další úkol nebo aktivita, kterou je třeba v těhotenství splnit.

Umíte jen tak koukat a nic nedělat?

JÁ TO NEUMĚLA, obzvlášť když jsou kluci takhle malincí. Mohla bych, když menší syn spí a druhý je ve školce. Ale maminky ví, je to UTOPIE. Přibližuju se tomu při uspávání kluků. Ležím, koukám a ODPOČÍVÁM.

Pojďme si toho mamuta naporcovat. Začněme po kousíčkách. Co takhle MEDITAČNÍ PĚTIMINUTOVKA každý den? Udělejte si z toho rituál jako čištění zubů. 

Nepotřebujete k tomu vůbec nic jen SEBE. Každý den 5 min. samy se sebou, JEN TAK BÝT, koukat z okna, v TICHOSTI. Nemusíte ležet, nemusíte pouštět hudbu, nemusíte být v jógovém studiu. Žádné MUSÍM a MĚLA BYCH. 

Určitě víte, že když se něco chcete naučit, trvá to 21 dní. Zkusíme to? Udělejte MEDITACI ve svém životě prostor.

Nastávající maminka si může položit ruce na bříško a ZAVŘÍT OČI.

Maminky si dají v klidu kafe a budou KOUKAT z okna. Možností je tolik. 

A ano, přijde to, narazíte SAMY NA SEBE…zkuste neutíkat, i když to bude nepříjemné a divné. 

Vím, jak je těžké si stanovit priority a věnovat se jen a pouze sobě bez účasti telefonu, televize nebo počítače.

5 MINUT si ale najdeme všechny. Tak pojďme do toho. Najděte si systém, díky kterému na meditaci nezapomenete:

 • budík
 • papírek na lednici
 • poznámka v diáři
 • papírový kalendář
 • google kalendář, ranní očista…
 • Cokoliv, co děláte pravidelně a nemusíte myslet na to, že na to MÁTE MYSLET.

ZÁVĚREM

Co nám dává odpočinek? Uvolnění… to je gró celého poroduAdrenalin, který vzniká při stresu je antagonistou oxytocinu, který se vylučuje, když jsme v pohoděuvolněné. Oxytocin je pro porod zásadní. Zkusme se naučit udělat si takový útulný pokojíček samy v sobě, kdykoli to budeme potřebovat. 

Proto vznikl měsíční workshop UMĚNÍ ODPOČINKU V TĚHOTENSTVÍ, který se zaměřuje na uvolnění, dech, ženství, jemnou pohybovou meditaci, relaxaci a hlavně ODPOČINEK, který ženám v nedšní dobe tolik chybí. Doba je neúprosná a tlačí nás do výkonu, mužské energie.

Obsah podvečerních odpočinků

 • Uvolňující dechové techniky
 • Jemné protažení
 • Meditace v pohybu
 • Masáž pěnovými míčky
 • Protažení a uvolnění pomocí overballu
 • Masáž obličeje 
 • Citlivá aromaterapie
 • Relaxační polohy spojené s afirmacemi
 • Relaxace s vizualizací
"Jsem snílek, lektorka a hlavně máma dvou malých chlapíčků. Prostřednictvím těhotenské a poporodní jógy ladím harmonii dvou duší na jógamatce a dodávám ženám jistotu po tělesné i duševní stránce. Provádím je na devítiměsíční cestě plné dobrodružství a sebepoznání. Setkávám se s nimi a jejich miminky také po porodu, kdy se pomalu navracíme s respektem a jemností zpět ke svému tělu. Vytvářím pro ně prostor ke sídlení radostí i starostí, kde jdeme krůček za krůčkem vstříc vědomému mateřství.  Jsem vděčná, že mohu být součástí procesu zjemnění, zpomalení a přerodu ženy v mámu."  Více o mně....>>