Ohlédnutí za 1., 2. a 3. trimestrem…

1. trimestr

Rok 2015, dva dny předtím, než jsem se dozvěděla, že jsem poprvé těhotná… svatba našich kamarádů, DJing, party hard se vším všudy. V pondělí dvě čárky na testu a sebepoznávací jízda započatá. Rozlučka na jedničku.

První trimestr prvního těhotenství měl s tím současným společnou hlavně nevolnost. Byl tam strach ze změny, zkoumání, spoustu otazníků, ostatní bylo docela jinak…

Rok 2017, měsíc po zjištění dvou čárek na testu. První trimestr druhého těhotenství se strefil do další svatby, a to rovnou té naší. Party hard nebyla, ale pár věcí už se určitě změnilo, kromě té nevolnosti, která trvala o fous déle, než u prvního těhotenství. Pamatuju si velké růžové brýle na ranné mateřství se dvěma mrňousema a následující rok v mlze.

2023, klapka potřetí, vzpomínáme na naši svatbu, která měla v sobotu 6. výročí. 🤍První trimestr třetího těhotenství formou zápisků do památníku:

⦒ vnitřní klid, bezčasí, neutrál

⦒ důvěra, že vše se děje v pravý čas

⦒ potřeba se izolovat, ztišit, být jen s mými chlapíčky

⦒ osamostatnění a vyzrálost kluků

⦒ potřeba si vytvořit prostor nejen v hlavě, ale i v posteli… Rubínek po 5 letech opouští své místo po mém pravém boku, kde byl od narození

⦒ velký respekt, nervozita, jestli je vše v pořádku, jestli se vše povede

⦒ nepotlačená vysoká citlivost vybrousila vnímavost těla a miminka

⦒ první týdny lehký tlak v podbřišku a po 3 týdnech už viditelné bříško

⦒ energie v půlce dne na nule

⦒ přišly… nevolnosti a trvají doteď (zachraňuje mě jídlo v menších dávkách a hlavně často, citronová voda, zázvorový čaj, voda s naší domácí lipovou šťávou, vývar, banány, ovčí jogurty)

⦒ nejčastější otázka: plánovali jste to?

Blíží se konec 2. trimestru…

⦒ 16. týdnem konečně ustoupily nevolnosti, ale díky vychytávkám a vaším tipů, které jsem uložila na web a do kurzu se to dalo krásně zvládnout. Víte, že od 16. týdne se začíná tvořit mateřské mléko? Produkci způsobuje zvýšená hladina prolaktinu, která dostává úplnou zelenou po porodu.

⦒ Nebylo to jednoduché období… doma se přehnal covid, který mě minul jen o fous, ale způsobil docela velkou paseku. Odešla mi babička, se kterou jsem se rozloučila úplně jinak, než se dělává a jsem za to moc vděčná. A úplně navíc a naprosto zbytečně jsem řešila napadení fb účtu, který způsobil lavinu úkolů a výdej energie… ale jak se říká, všechno zlé je pro něco dobré a díky této zkušenosti se otevřely jiné kapitoly.

⦒ Jakmile mi poskočilo bříško vpřed, zvýšil se tlak na křížovou kost, kostrč a pánevní dno, které jsem nejvíc cítila při delší chůzi v barefoot ve městě. Noha na ně musí být vytrénovaná, a pokud jde o těhotenství, narůstající bříško pro ně představuje ještě větší nároky. Doporučuji je využívat spíš na procházky v přírodě, než na betonu a mnohem víc se zaměřit na trénink chodidel.

⦒ Ozval se starý známý piriformis na pravé straně a ten mě zval ke změkčení pomocí různých balonků, posílení stability okolo kyčlí a korekcí polohy pánve s postupným zvykáním pánevního dna na zvyšující zátěž.

⦒ Přišla chuť na silovější praxi, ze které vznikly 3 workoutové lekce a při péči o ženy také potřeba zavinutí bříška do šátku. Rebozo a manuální terapie v dřepu jsou na děložních vazech při náklonech o dost víc cítit, když není bříško podepřené.

⦒ Rostoucí bříško ještě víc stáhlo zádovou (thorakolumbální) fascii, která je nesmírně důležitá pro biomechaniku celého pohybu. To se projevilo absencí dechu v horní části hrudníku, který také ztrácel hybnost. Chůze se stala pomalejší a ufuněná, což byl signál, že se mám zaměřit na masáž bříška, hrudníku, uvolnění zádové fascie a cviky na hrudník.

⦒ Tempo udržuju klučičí, umím se přetáhnout, ale také ubrat, abych si dopřála klid. Znamená to i omezit různá setkávání, což jsem dřív neuměla. Zdrojem jsou pro mě fyzioterapie, masáže a poradny s mou PA. 🤍

Ohlédnutí za 3. trimestrem 🤰🏼

Začal adventem, mým nejoblíbenějším obdobím v roce.

Byl hýčkací, nemusecí, nořící, přípravný, nejdříve hodně setkávací a později asociální.

Na konci roku jsem se loučila se studiovými lekcemi, individuály a workshopy. V lednu jsem vedla těhotenský pobyt, který byl díky mému těhotenství magický.

Živé působení jsem pobytem uzavřela a otevřela dveře onlinu, pro který vznikly lekce zaměřené na přípravu k porodu nejen do kurzu Dvě duše na jógamatce, ale také do Intuitivního porodu. Pohybové, dýchací, partnerské, uvolňující… moc me to bavilo.

Bříško se na přelomu 7. a 8. měsíce hodně zvětšilo a díky dvoutýdenní rýmě jsem pocítila jaké to je, když pánevní dno úplně nenese. První zkouška.

Díky velkému nitrobřišnímu tlaku při smrkaní a nárůstu váhy jsem cítila velký tlak v pánevním dnu a nebylo mi ve stoji moc dobře.

Pomohlo rebozo a posléze trojcípý zavinovací šátek, který mi ještě líp odlehčil každý krok. Do měsíce se pánevní dno vytrénovalo a já zas byla ve svém těle.

Ochutnávala jsem fyzio péči a ke konci si dopřála hlavně masáže společně s předporodním rituálem, který mě definitivně ponořil do porodní bubliny. Hrála jsem si víc s afirmačními kartami @allureewoman, vůněmi, hlasem, dechem a od 38 tt bylinnou napářkou @steamy.cz. Nosila jsem téměř nonstop těhotenskou bolu @citta.beads, která mě kotvila k Frídě. Začala příprava na šestinedělí a mého poporodního přání, které čtete z mých minulých příspěvku.

Závěr se nesl v duchu narozeninových oslav mého prvního syna. Dva dny před porodem jsme stihli večerní rande s mým mužem. Den před porodem jsem připravovala šestinedělní jídlo do mrazáku a spontánně za mnou přijela kamarádka Lucinka @luci_pumpr, se kterou jsme nafotily naše první rodinné těhu fotky. Pak jsme si daly večerní holčičí dýchánek a ja si tak užila poslední párty před porodem :)))

Moje hlava se pak úplně vypnula, a tak Frída dostala zelenou a přišla na svět přesně na termín.

Děkuju, jsem to mohla ještě jednou zažit❣️

"Jsem celostní lektorka funkční jógy, mindfulness, průvodkyně a hlavně máma dvou malých chlapíčků a jedné princezny. Prostřednictvím těhotenské a poporodní funkční jógy ladím harmonii dvou duší na jógamatce a dodávám ženám jistotu po tělesné i duševní stránce. Provádím je na devítiměsíční cestě plné dobrodružství a sebepoznání. Setkávám se s nimi a jejich miminky také po porodu, kdy se pomalu navracíme s respektem a jemností zpět ke svému tělu. Vytvářím pro ně prostor ke sdílení radostí i starostí, kde jdeme krůček za krůčkem vstříc vědomému mateřství.  "  Více o mně....>>