Diastáza je v těhotenství fyziologický jev, kdy se vlivem zvýšeného nitrobřišního tlaku (rostoucí děloha s miminkem) rozestupují všechny svaly břišní stěny v místě linea alba.
Nejčastěji vzniká 21. týden v těhotenství.
Někdy se ale může stát, že vznikne nefyziologická (nekompenzovaná) diastáza, kdy se vlivem velkého tlaku a tahu přímé břišní svaly rozestoupí natolik, že se obsah dutiny břišní vyvaluje ven a zapřičiňuje ženám přidružené potíže.
🤰🏼vzniká častěji u starších žen (elasticita tkání se s věkem snižuje)
🤰🏼u žen s rychlým nárůstem hmotnosti v těhotenství
🤰🏼u žen s volnějším vazivem
🤰🏼u žen s přeposilovaným přímým břišním svalem
🤰🏼u žen, které jsou těhotné brzy po sobě
🤰🏼u žen s povolenou břišní stěnou či diastázou již před otěhotněním
🤰🏼ženy po vícečetném těhotenství
Co pomůže?
VNITŘNÍ a VNĚJŠÍ PODPORA.
Ta vnitřní přes správný pohybový stereotyp – aktivace přes opory do napřímení a dech do všech směrů. Jemné cviky na šikmé břišní svaly.
Vnější podpora patří stimulaci hlazením, facilitačními míčky, ručníkem a také zabalením bříška do šátku.
Píše ta, co má diastázu od malička a neustále vrací pánev z kačeřího postavení do neutrální pozice, aby nevyvalovala bříško ven a bedra si trochu odpočinula.
✧ S dovolením sdílím příběh ženy, která ke mně chodila na pravidelné lekce. Její nefyziologická diastáza zapříčinila větší bříško a hlavně neadekvátní reakce doktorek plynoucích z nevědomí o této svalové dysbalanci.
✧ I tento příběh mě motivoval k vytvoření lekcí v kurzu, které jsou zaměřené na „Těhotenství v každodennosti“ a „Diastáza v těhotenství“, aby ženy věděly, jak si pomoci a mohly nakládat s informacemi při kontrolách.
✧ Moc si přeji, aby se mezioborová spolupráce posunula dál, protože i když žena tvrdila, že je bříško velké kvůli diastáze, nebyla vyslyšena, naopak se stala terčem posměchu. Vzniká pak strach, blok a místo klidu a důvěry ženy prochází velkou zkouškou.
„Mam 163cm a vzdycky jsem byla hubena. Behem tehotenstvi mi rostlo skoro jen brisko a bylo zkratka na prvni pohled znat,ze si uvnitr nekdo novy zije. Nikdo ale necekal,ze se svoji postavou budu mit nejak velke miminko. Vsechny vahove odhady na kontrolach byly vzdycky v ramci tabulek nebo mirne pod hodnotou. Brisko rostlo a rostlo a vsichni okolo mi zacali rikat, jak je to neuveritelny a jestli tam nemam dvojcata apod, coz uz mi zacinalo byt neprijemne… diky vedomym a vzdelanym zenam okolo me jsem ale vedela, ze to neni miminkem, ale moji diastazou,kterou jsem mela uz pred tehotenstvim termin porodu se priblizil, ale miminko stale nechtelo ven. Kdyz jsem byla na dalsi kontrole v porodnici, pani doktorka, (ktera me videla poprve v zivote a nevedela o mne nic jineho nez co si vycetla prede mnou v moji slozce), mi po doslova jen okouknuti “obriho briska”udelala ultrazvuk a najednou se vydesila – miminku namerila cca 4,5kg a spise plus pul kila nez minus…(Pritom necelych 14 dni predem melo cca 3kg) a zacal kolotoc.
Musi pry co nejdrive ven. Placenta uz mu nebude stacit, ja hlavne se svoji utlou panvi tohle neporodim, skonci to cisarem a neco je urcite spatne – coz potvrdila i dalsi starsi pani doktorka, kdyz se o dalsim postupu radily PRES TELEFON. (Neposlaly me na zadne dalsi testy,neprisel se nikdo dalsi podivat, nesahnul mi nikdo na bricho a po hmatu nikdo nezkusil velikost odhadnout)Takze reseni – hned udelat Hamiltona a nebo objednat dalsi den na vyvolani. Nemela jsem tuseni, co delat. Moje hlavni prani bylo porodit prirozene,bez zasahu a v den, kdy si samo moje dite rekne. Najednou jsem ale citila obri tlak,nemela jsem tuseni,co delat a mela jsem sileny strach( ktery jsem nevnimala za cele tehotenstvi). S totalni panikou a brekem jsem rekla, ze teda asi toho Hamiltona. Jen co jsem to dorekla se mi ale udelalo zle a vedela jsem,ze to je spatne. Vzala jsem si cas na rozmyslenou a sla ven dychat. Po konzultaci se svoji vedomou sestrou a potom i moji dulou jsem se rozhodla nabizene zasahy odmitnout a ject do jine porodnice, kde jsem byla take registrovana, na kontrolu a premereni. O tehle zkusenosti jsem tam nic nerekla a podstoupila stejne kolecko vysetreni. Vse probehlo bez problemu a Ultrazvuk ukazal vahovy odhad miminka 3,2kg…..!!
Moc se mne i manzelovi ulevilo a rozhodli jsme se tedy cekat dal a miminku dat prostor. Ven se mu zachtelo az 41+3. Den pred (podle tabulek nutnym) vyvolanim.
Jeli jsme nakonec do te prvni porodnice, kde vahu zvlastne odhadli. Na prijmu mi opet delali ultrazvuk a opet (i na jinem pristroji) namerili 4,5kg…rekla jsem jim,ze tomu neverim,ze ma treba jen dlouhe nozicky a ze rozhodne tolik nema a bude mit tak 3,5kg. Ze to vim a ze to citim. Pani doktorka se mi vysmala a vsichni ke mne zacali pristupovat jako k te s obrim miminem…
Porod trval od 9h rano, kdy mi praskla voda, do 23:30, kdy jsem porodila nasi dceru. Naprosto krasnou, zdravou, spokojenou s vahou 3500g a mirou 50cm….”
V těhotenství se nám s rostoucím bříškem přirozeně vepředu vše povoluje a vzadu zase stahuje. Stejně tak se děje při velkém vyklenutí pánve směrem dopředu nezávisle na těhotenství.
JAKÉ JSOU NEJČASTĚJŠÍ DŮSLEDKY?
𖤓 mění se postura a pohybové vzorce
𖤓 omezuje se prostor pro naše vnitřní orgány, dech, dělohu, miminko
𖤓 víc a víc se utlačuje bránice
𖤓 dolní žebra se rozšiřují až o 20%
𖤓 vlivem nevhodného postavení těla může vznikat nefyziologický rozestup přímých břišních svalů
𖤓 omezuje se rotace hrudního koše
𖤓 záda jsou slepená a nepříjemně táhnou
𖤓 bolest beder, tlak v kříži
𖤓 sesunutím hrudního koše na bříško vzniká také tlak do pánevního dna
𖤓 přetěžují se děložní vazy a dochází k velkému pnutí ve spodní části bríška
Na zádech se také upíná thorakolumbální fascie (měkká pojivová tkáň, která protkává, obaluje a propojuje celé tělo jako pružná síť) a ta pokrývá a ovlivňuje funkci zádových svalů (latissimus dorsi).
🤰🏼Zvýšená TUHOST zad vede nejen k posturálním změnám, které jsem uvedla výše, ale také ovlivnění VSTUPU děťátka do pánve a POHYBU kosti křížové vůči pánevním kostem / nefyziologické diastáze nezávisle na těhotenství.
Jak podpořit záda v jejich DÉLCE, PRUŽNOSTI a SÍLE a kompenzovat výše zmíněné?
HYDRATACE
⦒ tkáně potřebují výživu v podobě pravidelných tekutin
STIMULACE VNĚJŠÍ
⦒ zkuste si po sprše ručníkem třít záda – není to žádné šolíchání, ale rychlejší tahy kůží přes celá záda klidně až k zadečku
⦒ změkčete tkáně válcováním, balonkem s jemnými bodlinkami nebo tenisákem na začátku těhotenství na zemi a později o zeď
⦒ hrudník se v těhotenství zvětšuje o 5-7 cm – reaguje na to vaše podprsenka? Mrkněte se po nestahující, bez košíčků, která neomezuje váš dech, hybnost hrudníku… ideálně nemít žádnou nebo pevnější bolerko/tílko. Tohle je nejčastější škrtič dechu a hybnosti hrudníku, jaký znám.
STIMULACE VNITŘNÍ
⦒ funkční jemný, nízkoobjemový dech do celého trupu jako bychom dýchaly do válce (hlavně do zadní strany bránice, pasu a beder)
VYVĚŠENÍ, PROTAŽENÍ, POSÍLENÍ
⦒ pověste si ručník / rebozo za dveře, hák, žebřiny 🙂 a vyvěste se, dýchejte do zad a vnímejte gravitaci ve vaši pánvi, prodloužení zad
⦒ houpejte se a protahujte ze strany na stranu
⦒ můžete zkusit pozici židle a pomalu zvedat ruce nahoru a zpět
⦒ cviky na čtyřech zaměřené na rotaci a posílení – zvedání horních končetin
ZACENTROVÁNÍ
⦒ vnímejte délku v cele páteří, představte si, ze se vaše hlava vznáší na balónku, opřete se o čtyřbodovou oporu chodidel, zacentrujte pánev a napřimte se…
⦒ pokud je pánev v neutrálu, přizpůsobí se i další segmenty nad ní, stejně jako když stavíme z kostek komín
Je to další puzzlík k úlevě a kompenzaci vašich přetížených zad a povoleného bříška, který můžete hravě přenést do své každodennosti.🙏🏻