Moje AHA momenty z třetího těhotenství aneb co přinese další vlastní zkušenosti?

💆🏼‍♀️ Relaxace
na jedné jógamatce nejsou úplně ončo. Vemte si minimálně dvě (doma to jistí postel, gauč) a opravdu se vypodložte vším možným, aby se tělo mohlo uvolnit. Hlava, ruka, bříško, koleno, kotník. Měkoučko, teplo, zabořit se.

🗣️ 3 nádechy/výdechy
Při jógování se držím se 3 nádechů/výdechů max v jednotlivých pozicích. Dlouhé výdrže nejsou pro neustále se měnící těžiště to pravé ořechové. Když není síla, zabírají přetěžované svaly, což nechceme.

🧘🏼‍♀️Jin jóga
Měkké tkáně jsou pod vlivem relaxinu a progesteronu a pokud jste hypermobilní, dlouhé statické pozice s cílem většího uvolnění není to, co vaše tělo potřebuje.

🧘🏼‍♀️Skladba lekcí
Každá žena potřebuje něco jiného, ale mě nejvíc vyhovuje úvodní sdílící kolečko, pokud mají ženy něco na srdci, hodinka pohybu a 10-15 minut relaxace.

🙊 Komentování
Plánovali jste to?

Ty máš velké/malé bříško!

Kolik jsi přibrala?

Podle tvaru bříška to vypadá na kluka/holku!

Hlášky od žen ze sítí:

A nečekáte náhodou dvojčata?

A co to bude? …. no, nevím, asi stěně 🙈😅

Jak se bude jmenovat když to bude holka a když kluk? 😀 Matýsek. No těch je všude plno. Nebo možná Tonik. A to máte v rodině, po dědečkovi?? Tak teda teď fakt, jaký jméno máte??

 👩‍👦‍👦 Vnímání a naplňování svých potřeb, když jste těhotná s malým dítětem (dětmi)

Jak rozložit pozornost mezi další děti a péči o sebe, když jste v očekávání… jiné je to s maličkými dětmi a jiné s těmi, kterým už je 5 a víc. Moje třetí těhotenství je nejvíc vědomé ze všech, protože už jsou kluci větší a díky své práci vím, co má a nemá smysl řešit a na co se kdy zaměřit. Když jsem čekala druhého syna, těhotenství uteklo jako voda a já si dokážu vybavit téměř přesně, kdy jsem si dokázala vyčlenit čas jen a jen na sebe… byl to téměř svátek. Proto jsem možná také ke konci řešila polohu koncem pánevním, ale to už je jiný příběh (můžete přečíst zde), sic to právě s klidem, péčí o sebe a vnímáním nejvíc souvisí.

😴 Spánek
Nejčastější téma, které jsem s ženami řešila. Alfa omega spokojeného těhotenství. Spánková hygiena, podkládání, ovlivnění polohy miminka, sny… kvalitní spánek je pro naše tělo a nervový systém lékem na většinu bolístek.

👣  Chodidla
Základny, ze kterých vychází aktivní stoj, nesení těla i miminka, definuje se postavení dolních končetin, pánve, pružnost pánevního dna, polohy miminka, dech a třeba také bolest hlavy.

🫸🏻  Hranice
Fyzické i psychické. Jakou máme sílu, odolnost, kondičku, citlivost, vnímavost, flexibilitu těla i mysli. Kdy jsou nám věci jedno a kdy přes něco nejede vlak.

🫠  Citlivost
Jak mocné jsou slova a syndrom bílého pláště. Jak těžce hledáme svou asertivitu v případech, kdy jsme nejzranitelnější. Jak nám stoupne sebedůvěra, když u porodu slyšíme ujištění, že vše děláme dobře, že jsme skvělé, že to zvládneme.

🫨 Předporodní hrabačka
Chceme všechno stihnout, dodělat, přestěhovat, rekonstruovat, vyhodit, vygruntovat a máme nejvíc síly z celého těhotenství.

📅 Termín porodu
Jak mocný je termín porodu pro neklid ženské duše. Stačí jeden den po termínu a klid je fuč, hlava šrotuje, vymýšlí, jak miminku pomoci na svět, co je špatně, proč nechce apod. Kdyby se tak od začátku říkal třeba jen porodní měsíc, kolik starostí a nejistot by ubylo.

🧍🏼‍♀️🫁 Napřímení a funkční dech
Můžeme jógovat, workoutovat, dělat dechové cvičení, ale pokud u všeho budeme zhroucené, shrbené, vyklenuté, jen si tím zaděláváme na další bolístky. Zacentrování a jemný braniční nízkoobjemový dech jsou stejně jako chodidla základové desky, na kterých pak stavíme zbytek domečku – pohybové sestavy, dechové hrátky, mantry.

🌬️ Dech u porodu
Jak dýchat u porodu? Velké téma, které ještě určitě rozvedu, ale ve zkratce – za mě není technika, ale instinktivní funkční dech & zvuk & pohyb.

💆🏼‍♀️ Není masáž jako masáž

Vyzkoušela jsem více druhů masáží a díky tomu jsem si mohla ujasnit, co má mé tělo rádo a co opravdu potřebuje a také co mi až tak příjemné nebylo. Mění se to také v závislosti na velikosti bříška. Každá to určitě budeme mít jinak, ale za mě je nejdůležitější pohodlí u masáže a ptát se ženy i během masáže, jestli se cítí komfortně a případně pozice měnit. Stejně jako u cvičení totiž není příjemné být dlouho v jedné poloze, u masáže to platí dvojnásob. Proto jsou velmi podstatné polštáře, bolstery, ručníky apod. Komu je dobře na zádech, jsem pro tuto pozici využít hlavně pro masáž a nevynechat přední linii těla – obličej, čelistní klouby, hrudník (prsní svaly – klíční kosti – pokud důvěřujete své masérce / dule / komunitní PA), bříško a přední stranu stehen. Na boku bych si mimo jiné řekla také o masáž boků, kříže, hýždí, okolo sedacích kostí (když máte důvěru masérky/duly) a hlavně chodidla. Vše je o domluvě, času a zaměření masérky/duly/komunitní PA.

Lehátka s možností ležet na bříšku jsem si vyzkoušela dvakrát – jednou v pátém měsíci a poté až téměř na konci. První lehátko mělo speciální těhotenskou vložku (nevím, jak to jinak napsat) a jelikož jsem měla bříško malé, vše bylo ok až na ramena, která byla potřeba víc podložit (bolely mě pak trapézy). Podruhé jsem si vyzkoušela těhotenské lehátko a z počátku jsme musely hodně štelovat prostor na prsa, aby mě ty popruhy netlačily (a to skoro žádná prsa nemám:) a kromě toho, že se udělala jen zadní linie, nevěděla jsem, jak se z lehátka zvednout :)) Bříško bylo vylisované podle otvoru a při zvedání jsem musela udělat dámský klik, což po uvolnění není žádná legrace a děloha mi okamžitě ztvrdla. Došlo mi zde spoustu věcí, které bych moc ráda později aplikovala na ženy během rebozo či manuální masáže. Není to jednoduchá disciplína, ale dokud si to člověk neprožije na vlastní kůži, nemůže se tak dobře vcítit. Jsem vděčná za všechny tyto zkušenosti a vím, že všechny ženy masírují s tou největší láskou.

👸🏼 Cítíme se jako bohyně
Síla a zranitelnost zároveň. Jak se kolem nás tvoří ochranný štít a nedotknutelnost.

🙌🏻 Zodpovědnost
Zjištěním těhotenství se dřív nebo později přepneme do vnímavých bytostí, které jsou motivované řešit vše, aby bylo nám a miminku dobře. Už žádné odsouvání.

"Jsem celostní lektorka funkční jógy, mindfulness, průvodkyně a hlavně máma dvou malých chlapíčků a jedné princezny. Prostřednictvím těhotenské a poporodní funkční jógy ladím harmonii dvou duší na jógamatce a dodávám ženám jistotu po tělesné i duševní stránce. Provádím je na devítiměsíční cestě plné dobrodružství a sebepoznání. Setkávám se s nimi a jejich miminky také po porodu, kdy se pomalu navracíme s respektem a jemností zpět ke svému tělu. Vytvářím pro ně prostor ke sdílení radostí i starostí, kde jdeme krůček za krůčkem vstříc vědomému mateřství.  "  Více o mně....>>